PHP/MySQL izstrādes vides sagatavošana uz Windows

andrisp, 12.02.2008., 11:19

Lai vispār kaut ko sāktu darīt ar PHP, ir jāsagatavo vide, kur strādāt. Tas nozīmē, ka ir jāuzstāda web serveris, jāpieslēdz tam PHP, un ja gribam strādāt ar datubāzēm, tad jāuzstāda arī kāda datubāžu sistēma. Mēs izmantosim MySQL.

Šī pamācība nav tikai tiem, kas vēl nav strādājuši ar PHP, bet arī tiem, kas jau izmanto PHP, bet līdz šim ir izmantojuši gatavās web serveru pakas (tādas, kas automātiski ieinstalē gan pašu web serveri, gan PHP, gan MySQL u.t.t).

Pamācība ir paredzēta Windows lietotājiem.

šajā pamācībā tiks apskatīta Apache 2.2 web servera, PHP 5 un MySQL 5 uzstādīšana. Pašās beigās būs arī neliels sarakts ar bezmaksas PHP koda redaktoriem un bezmaksas MySQL klientiem.

Ja pamanāt kādas kļūdas, droši norādiet uz tām. Ja ir kādi ieteikumi vai aizrādījumi, noteikti nekautrējaties tos izteikt.

Apache uzstādīšana

Pirms sakāt instalāciju, pārliecinieties, ka jums jau nav kādas aplikācijas, kas izmantotu 80. portu. Piemēram, Skype. Ja jums ir ieinstalēts Skype, tad pārliecinieties tā konfigurācijā, ka tas neizmanto šo portu.
  1. Apache instalācija Vispirms dodamies uz Apache servera mājaslapas lejupielāžu sadaļu un lejupielādējam instalētāju priekš Windows. Lejupielādēt var arī vecākas Apache versijas, bet mēs instalēsim jaunāko 2.2 versiju. Jānovelk ir fails, kas atrodas pretī Win32 Binary without crypto (no mod_ssl) (MSI Installer). Ja jums ir vajadzīgs OpenSSL atbalsts, tad izvēlieties otru instalāciju. Ja nezināt, kas tas tāds, tad par to jums nav jāuztraucas.
  2. Kad fails novilkts, atveram to, spiežam Next līdz kamēr nonākam līdz logam, kur prasa ievadīt informāciju par serveri (Server information). Pie Network Domain ievadam "localhost", pie Server Name arī. Kā Administrator's Email Address norādam savu e-pastu.
    Atstājiet čeksīti pie All Users, on Port 80, as a Service.
    Kad viss gatavs, spiežam Next.
  3. Nākamajā logā izvēlamies Typical un spiežam Next.
  4. Atstājam, lai Apache tiktu ieinstalēts noklusētājā C:Program FilesApache Software FoundationApache2.2 direktorijā. Protams, ja ir vēlme, var norādīt arī citu direktoriju. Spiežam Next Pabeidzam instalāciju, nospiežot Install.

PHP uzstādīšana

PHP Kad Apache ir uzinstalēts, varam ķerties klāt pie PHP uzstādīšanas.
  1. Dodamies uz PHP.net lejupielāžu sadaļu un lejupielādējam svaigākās PHP versijas ZIP failu (PHP x.x.x zip package zem Windows Binnaries). Mēs instalāciju neizmantosim.


  2. Novilktā ZIP faila saturu atarhivējam zem, piemēram, C:php.


  3. C:php direktorijā sameklējam failu php.ini-recommended un izveidojam tam kopiju php.ini.


  4. Atveram šo failu (php.ini). šis fails turpmāk būs galvenā vieta, kur veiksiet PHP konfigurācijas izmaiņas. Atceraties, ka pēc katras izmaiņas, ko veicat šajā failā, jums būs obligāti jāpārstartē web serveris (savādāk izmaiņas vienkārši nestrādās).

    Sameklējam, kur tiek norādīta error_reporting vērtība un pārliecināmies, ka ir norādīts "E_ALL". Tāpat sameklējam display_errors un pārliecināmies, ka ir norādīts "On". Galu galā mēs gatavojam vidi izstrādei, tāpēc mums ir svarīgi redzēt visas kļūdas.

    Tālāk pārliecināmies, ka register_globals ir "Off", kā arī, lai magic_quotes_gpc būtu "Off".

    Pēc tam vajag izlabot extension_dir konfigurācijas parametru, lai PHP zinātu kurā direktorijā meklēt papildmoduļus. Ja ieinstalējāt PHP C:php direktorijā, tad norādiet: extension_dir="C:phpext"

    Pārliecinieties vai C:php direktorijā ir tāda direktorija ext. Pēc noklusējuma vajadzētu būt.

    Pēc tam sameklējam Dynamic Extensions sadaļu, kur var norādīt kādus paplašinājumus ielādēt (piem., MySQL, GD u.c.). Pagaidām mums vajadzēs tikai vienu paplašinājumu: mysql. Atkomentējam to, izdzēšot no līnijas sākuma semikolu (;).

    Kad tas viss izdarīts, saglabājam izmaiņas un aizveram failu.


  5. Ejam uz Windows kontrolpaneli un atveram System (Vai arī nospiežot ar labo peles pogu uz My Computer ikonas, izvēlamies Properties).

    Tālāk nospiežam Advanced šķirkli, un nospiežam uz pogas Environment Variables. Vajadzētu atvērties logam, kurā ir divi saraksti. Mums vajag otro sarakstu, kam virsraksts ir System variables. Tajā sameklējam mainīgo PATH. Izvēlamies to un nospiežam rediģēt pogu (Edit). Vajadzētu atvērties nelielam lodziņam, kur var labot mainīgā vērtību (Variable value). Labojiet ļoti uzmanīgi, neizdzēsiet neko. Vērtībai pašā galā pieliekam šo: ;C:php
    Pievērsiet uzmanību semikolam. Ceļu, protams, norādot tādu, kur iekopējāt PHP.

    Kad tas viss ir izdarīts, tad aptiprinām visas izmaiņas un pārstartējam datoru.

    šis solis bija vajadzīgs, lai PHP dažādie moduļi (piemēram, mysql) varētu atrast vajadzīgos bibliotēku (dll) failus, kas atrodas PHP direktorijā.

    Bez tam vēl arī turpmāk konsolē (Command prompt) būs iespējams izsaukt php.exe komandrindas programmu no jebkuras vietas. Ja jums nav skaidrs, kas tas ir vai kam tas vajadzīgs, tad šobrīd par to varat neuztraukties.


  6. Kad dators pārstartēts, tad tagad mums atliek pievienot PHP web serverim, lai tas visus PHP failus apstrādātu ar PHP. Sameklējam C:Program FilesApache Software FoundationApache2.2conf direktorijā failu httpd.conf. šis ir fails, kur atrodas visa konfigurācija attiecībā uz Apache web serveri.


  7. httpd.conf failā sameklējam rindiņu DocumentRoot un izlabojam to uz direktoriju, kur vēlēsimies glabāt visus savus web dokumentus. Piemēram, C:htdocs. Protams, neaizmirstam arī izveidot šo direktoriju.
    Tālāk meklējam aptuveni šādu vietu:
    #
    # This should be changed to whatever you set DocumentRoot to.
    #
    <Directory "C:/Program Files/Apache Software Foundation/Apache2.2/htdocs">

    Un izmainam tajā C:/Program Files/Apache Software Foundation/Apache2.2/htdocs uz to pašu direktoriju, ko norādījām DocumentRoot konfigurācijas parametrā.


  8. Kad tas izdarīts, tad tālāk meklējam aptuveni šādu vietu:
    #
    # DirectoryIndex: sets the file that Apache will serve if a directory
    # is requested.
    #
    <IfModule dir_module>
    DirectoryIndex index.html
    </IfModule>

    Un pievienojam klāt index.php. Rezultātam vajadzētu izskatīties aptuveni šādam:
    DirectoryIndex index.html index.php

    Šis konfigurācijas parametrs nosaka, ka ja apmeklētājs mēģina atvērt kādu direktoriju (piemēram, http://example.com/site/), nenorādot failu, tad web serveris meklēs šinī direktorijā index.html, un ja neatradīs, tad pēc tam index.php, un atriezīs apmeklētājam to.

  9. Kad vajadzīgās izmaiņas veiktas, tad faila beigās pievienojam šādas rindiņas:
    # PHP5
    LoadModule php5_module "c:/php/php5apache2_2.dll"
    AddType application/x-httpd-php .php
    PHPIniDir "C:/php"

    Šīs ir tās rindiņas, kas patiešām atbild par PHP piesaisti web serverim. Neaizmirstam izlabot ceļus uz pareizajiem.

    Kad viss ir izdarīts, saglabājam izmaiņas un veram konfigurācijas failu ciet.


  10. Tagad mums vajadzēs pārstartēt Apache web serveri, lai tiktu ņemtas vērā veiktās izmaiņas konfigurācijā.

    Viens veids kā pārstartēt web serveri, ir izmantojot nelielu programmiņu "Monitor Apache Servers" (to var atrast tur pat, kur tika ieinstalēts pats Apache).

    Otrs, universālāks veids, ir izmantot iebūvēto Windows Services rīku. To var atrast Windows kontrolpanelī zem Administration Tools. Atveriet Services programmu un sarakstā sameklējiet servisu ar nosaukumu Apache2.2 vai līdzīgi. Nospiežot uz tā ar labo pogu, parādīsies iespēja gan apstādināt, gan pārstartēt web serveri.

    Atcerieties, ka Apache web serveris ir jāpārstartē pēc katrām izmaiņām PHP konfigurācijā (php.ini) vai pašā Apache web servera konfigurācijā (httpd.conf).

Pārbaudam vai viss strādā

Kad visas iepriekšējās darbības ir veiktas, varam izveidot savu pirmo skriptu. Atveram direktoriju, ko norādījām DocumentRoot konfigurācijas parametrā un izveidojam tur failu index.php. šajā failā ievietojam šādu tekstu:
<?php phpinfo(); ?>

Failu saglabājam. Atveram pārlūku un ierakstam tajā http://localhost. Ja viss ir noticis veiksmīgi, tad pārlūkā vajadzētu atvērties lapai, kur pašā augšā būtu norādīta PHP versija un tālāk daudz dažādas informācijas par PHP konfigurāciju.

Ja pārlūks paliek gaidot vai arī tiek atvērta 404 lapa (kļūda, ka lapa nav atrasta), tad vēlreiz pārskatiet vai pareizi uzstādījāt Apache web serveri. Pārliecinieties, ka tas ir iestartēts (skatīt 10. soli).

Ja pārlūkā atveras skripta saturs, vai arī pārlūks jums piedāvā lejupielādēt index.php failu, tad tas nozīmē, ka PHP nav pareizi piesaistīts Apache web serverim. Pārskatiet uzstādīšanas soļus vēlreiz.

MySQL uzstādīšana

  1. MySQLDodamies uz MySQL lejupielāžu sadaļu un lejupielādējam MySQL instalāciju ar nosaukumu Windows Es sentials (x86). Kad instalācija novilkta, palaižam to.
  2. Spiežam Next, līdz nonākam pie instalācijas veida izvēles. Izvēlamies Custom. Spiežam Next, tad Install.
  3. Kad instalācija pabeigta, iespējams, atvērsies reklāmas logs. Spiežam Next garām visām reklāmām, ja tādas ir, līdz nonākam līdz logam ar pogu Finish. Pārliecināmies, ka ir ielikts ķeksītis pie Configure the MySQL Server now un spiežam Finish.
  4. Tagad vajadzētu atvērties konfigurācijas vednim. Spiežam Next un izvēlamies Detailed Configuration. Spiežam Next.
  5. Atstājam ķeksi pie Developer Machine un spiežam Next.
  6. Atstājam ķeksi pie Multifunctional Database un spiežam Next.
  7. Logā, kur tiek konfigurēti InnoDB uzstādījumi, neko nemainām. Ja jums nav ne jausmas par ko iet runa, tad neuztraucaties. Spiežam Next.
  8. Atstājam ķeksi pie Decision Support (DSS)/OLAP. Spiežam Next.
  9. Pārliecināmies, ka ir ieķeksēts Enable TCP/IP Networking. Atstājam ķeksi arī pie Enable Strict Mode. Spiežam Next.
  10. Izvēlamies Best Support For Multilingualism. Izvēloties šo, datus datubāzē varēsim glabāt UTF-8 kodējumā. Tas galvenokārt nozīmē, ka nebūs problēmu ne ar krievu, ne ar latviešu tekstu glabāšanu vienuviet. Spiežam Next.
  11. Atstājam ķeksi pie Install As Windows Service, kā arī pie Launch the MySQL Server automatically. Protams, ja nevēlaties, lai MySQL tiktu palaists katru reizi, kad ieslēdz datoru, varat noņemt ķeksi no Launch the MySQL Server automatically.
    Ja vēlaties, lai konsolē (Command prompt) no jebkuras vietas varētu izsaukt mysql rīku, tad ielieciet ķeksi pie Include Bin Directory in Windows PATH.
    Spiežam Next.
  12. Ievadam paroli root lietotājam. šo atcerieties, jo ar to slēgsieties klāt datubāzei. Spiežam Next.
  13. Spiežam Execute.
Ja viss kārtībā, spiežam Finish. Datubāzes sistēma ir ieinstalēta. Tā ir gatava lietošanai.

Bezmaksas MySQL klienti

Bezmaksas PHP koda redaktori

Raksts pārpublicēts web.hc.lv ar www.webmeistari.lv un Andra Priedītes piekrišanu.

3 komentāri Komentēt var tikai reģistrētie lietotāji, komentārus redz visi lietotāji. reģistrēties vai ielogojies!
dzēsts lietotājs, 13.02.2008. 09:06:53
Komentāra reitings: 1.008

Super. Kaut kas tāds skaidrā latviešu valoda jau sen bija nepieciešams, tagad būs kur nosūtīt cilvekus no forumiem, kas prasīs atkal 100x pārrunātos jautājumus... :) Paldies!

dzēsts lietotājs, 07.05.2008. 11:26:12
Komentāra reitings: 0

tas ir ka uztaisīt mājas lapu???

dzēsts lietotājs, 20.04.2009. 10:53:00
Komentāra reitings: 0

palidzat tauta :) Ko lai es daru ja peec 12.solja es nevaru tikt taalak ???
13.Spiežam Execute.
es uzspiezu a man paradas pie start service (X) the server could not be started. Error.0

paliiiidzat :)

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties