web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem: Pamācība http://web.hc.lv/seo/pamaciba/?rss=1/ SEO pamācība lv 2007-2019, web.hc.lv web.hc.lv 60 http://www.hc.lv/inc/baners/hclv_baner_small.gif web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem http://web.hc.lv/ web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem Wed, 18 Sep 2019 06:08:51 +0300 2 3 4 5 6 6. Off-site faktori: saites un Google PageRank SEO Pamācība http://web.hc.lv/seo/pamaciba/off-site-faktori-saites-un-google-pagerank/ http://web.hc.lv/seo/pamaciba/off-site-faktori-saites-un-google-pagerank/ Mon, 04 Feb 2008 00:45:58 +0200 web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem Saites ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kurus meklētājsistēmas ņem vērā meklēšanas algoritmos.

Korekta saišu veidošana

Kā jau tika minēts iepriekš rakstā par Google PageRank, saite lapā ir kā balss par lapu, uz kuru tiek saitēts. Tāpēc korekti veidotas saites ir ļoti būtiskas no SEO viedokļa (ne tikai Google meklētājsistēmai). Parasti saites (x)HTML dokumentā tiek veidotas šādi:
<a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm" 
title="Saite uz to un to">Saite</a>

Tagad paskatīsimies, cik vienā šādā saitē ir faktori, kuri var ietekmēt lapas pozīciju meklētājsistēmu meklēšanas lapās:
<a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm" 
title="1. faktors">2. faktors</a>

Šādi faktori ir divi:
 1. faktors, kas ir <a> taga atribūta title vērtība (kas ir tags, atribūts un tā vērtība var izlasīt xHTML pamācības 7.lekcijā);
 2. faktors, kas ir (x)HTML elementa <a> saturs, jeb angliski to mēdz saukt par anchor text.
Uz abiem šiem faktoriem attiecas tas pats likums, kas jau bija pieminēts vairākas reizes iepriekš - jo atslēgvārds atrodas tuvāk sākumam un jo lielāka atslēgvārdu attiecība būs pret pārējo tekstu, jo tas ir labāk no SEO viedokļa, taču šoreiz tas ir par labu tai lapai, uz kuru ved saite.

Piemēram, zemāk var aplūkot dažas saites, no pašas labākās, līdz pašai sliktākajai (no SEO viedokļa):
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm"
  title="Atslēgvārds">Atslēgvārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm"
  title="Atslēgvārds vārds">Atslēgvārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm"
  title="vārds Atslēgvārds">Atslēgvārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm"
  title="vārds Atslēgvārds vārds">Atslēgvārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm"
  title="vārds">Atslēgvārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm">Atslēgvārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm">Atslēgvārds vārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm">vārds Atslēgvārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm">vārds Atslēgvārds vārds</a>
 • <a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm">vārds</a>

Dažkārt cilvēki diezgan maldinoši uzskata, ka saitē ir vēl viens nozīmīgs faktors - <a> taga atribūta href vērtība, tāpēc ir būtiski izvēlēties domēna vārdu ar iekļautu atslēgvārdu. Patiesībā tam iemesls ir 2. faktors jeb anchor text, jo bieži vien kā anchor text tiek izmantots domēna vārds vai saites URL adrese (tas pats, kas <a> taga atribūta href vērtībā):
<a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm" 
title="Atslēgvārds">http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm</a>
Cerams, ka tagad ir saprotams, kāpēc veidot saites ar tekstu "Klikšķini te" nav labi no SEO viedokļa - jo tādā veidā iesaitētā lapa iegūs priekšrocības, ja tā tiks meklēta pēc atslēgvārda "Klikšķini te", taču stipri apšaubu, ka "Klikšķini te" ir atslēgvārds, uz kuru būtu jācenšas optimizēt kāda lapa.

Citas lietas, kuras jāņem vērā veidojot saites:

Tā kā saites veido mājaslapas navigāciju, bet būtiskākā informācija parasti ir lapas saturā, no lietojamības viedokļa (un arī no SEO viedokļa) iesaka lapas izvēlni (x)HTML kodā izvietot aiz satura. Ar CSS palīdzību to diezgan viegli var novietot nepieciešamajā vietā. (Lai gan no lietojamības viedokļa ir zināms arī pretējs viedoklis).

Google rel="nofollow" atribūts

Ja uzmanīgi izlasījāt iepriekšējo rakstu par Google PageRank, tad sapratāt, ka katra saite vairāk vai mazāk nodod Google PageRank tālāk lapai, uz kuru tiek saitēts, un, jo vairāk Google PR tiek nodots tālāk, jo mazāk paliek pašai lapai. Taču ir daži veidi, kā nodrošināt, ka Google PageRank netiek nodots tālāk caur saiti. Viens no veidiem ir (x)HTML tagam <a> pievienot atribūtu rel ar vērtību nofollow. (x)HTML kodā tas izskatās šādi:
<a href="http://www.domēna-vārds.lv/lapa.htm" 
title="Saite uz to un to" rel="nofollow">Saite</a>

Ļoti noderīgi ir šo iespēju izmantot saitēm uz lapām, kurām nav nekādas vērtības no lietotāju (un tātad arī meklētājsistēmu) viedokļa. Piemēram, ja jūs esat izvietojuši saiti uz lapu, kurā jūs varat ielogoties, lai autorizētos savā lapā, tad domāju, ka šādai saitei droši var pievienot rel="nofollow", lai saglabātu Google PR pašā lapā, nevis nevajadzīgi to nodot tālāk lapai, kurā nav pat neviena atslēgvārda.

Pareizi izvietojot saites mājaslapas lapās un izmantojot rel="nofollow", var sadalīt pēc savas vēlēšanās pa lapām iekšējo mājaslapas Google PR (neņemot vērā to, kas ienāk pateicoties saitēm no citām mājaslapām), pastiprinot ar Google PR tās lapas, kuras ir optimizētas uz konkrētiem atslēgvārdiem uz citu lapu rēķina.

Supplemental Results Detector Tool (a.k.a. PageRankBot)

Kā jau iepriekš minēju, reālo lapas Google PR ir neiespējami izskaitļot, taču zināmu priekšstatu par to, kā tas sadalās mājaslapas lapās, var gūt izmantojot bezmaksas programmu "Supplemental Results Detector Tool (a.k.a. PageRankBot)".

Supplemental Results Detector Tool (a.k.a. PageRankBot)
Supplemental Results Detector Tool (a.k.a. PageRankBot)

Nobeigumā

Lai iegūtu vairāk informācijas, kā matemātiski tiek rēķināts Google PageRank un kā visefektīvāk to sadalīt starp lapām, izmantojot saites, iesaku palasīt Ian Rogers rakstu "The Google Pagerank Algorithm and How It Works". Rakstā ir ļoti pamatoti ar uzskatāmām diagrammām un piemēriem paskaidrots, kas jādara, ja ir vēlme koncentrēt Google PR uz kādu vienu konkrētu lapu, un, kas jādara, lai Google PR pēc iespējas vienmērīgāk sadalīt pa visām mājaslapas lapām.

Pareiza saišu veidošanas stratēģija, kopā ar rel="nofollow" izmantošanu, zināšanām par Google PR algoritmu un augstāk minēto programmu "Supplemental Results Detector Tool (a.k.a. PageRankBot)" var izvērsties par ļoti spēcīgu ieroci, kā, izmantojot SEO, savai mājaslapai vairāk apmeklētājus no nozīmīgākās meklētājsistēmas Google.

Citi raksti latviešu valodā par saitēšanas tēmu:

]]>
Google Pagerank un Google Toolbar PR SEO Pamācība http://web.hc.lv/seo/pamaciba/google-pagerank-google-toolbar-pr/ http://web.hc.lv/seo/pamaciba/google-pagerank-google-toolbar-pr/ Wed, 17 Oct 2007 21:43:17 +0300 web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem Google PageRank (turpmāk Google PR) ir Google meklētājsistēmas algoritma pamats.
Google PR ir reitinga skaitlis, kurš tiek piešķirts katrai lapai un norāda, cik liela vērtība šai lapai ir no Google viedokļa. Google PR ir viens no svarīgākajiem faktoriem Google meklēšanas algoritmā, kas nosaka, cik augstu atradīsies lapa meklēšanas rezultātos (SERP). Tā kā Google PR nemitīgi tiek pārrēķināts, tad arī lapas pozīcija meklēšanas rezultātos nemitīgi var mainīties.

Google PR tika ieviests, lai meklētājsistēmas algoritms varētu automātiski noteikt lapas vērtību pamatojoties uz fakta, ka jo vērtīgāka un kvalitatīvāka ir kāda lapa, jo vairāk parasti uz to tiek saitēts, kā arī kvalitatīvas un vērtīgas lapas parasti nesaitē uz apšaubāma satura lapām.

Google PageRank sadalījumsJo vairāk būs lapā ienākošo saišu, jo augstāks būs šīs lapas Google PR. Savukārt izejošās saites daļu no lapas Google PR padod tālāk citām lapām (pie tam pirmās saites padod tālāk vairāk PR par pēdējām). Tātad, jo augstāks ir lapas Google PR, jo vairāk PR tiks nodots arī citām lapām uz kurām norāda saites šajā lapā. Jo vairāk ir izejošās saites, jo mazāk PR tiek pašai lapai un katrai lapai, uz kuru norāda izejošās saites.

Šīs Google algoritma īpatnības dēļ bieži viena saite no lapas, kurai ir augsts Google PR, ir daudzas reizes vērtīgāka, kā 50 saites no lapām, kurām ir zems Google PR.

Lapas reālais Google PR reāli nekur nav redzams, taču nojausmu par iespējamo Google PR var gūt. Lai to izdarītu, iespējams uzinstalēt Google Toolbar, kas pārlūkā atvērtajai lapai parādīs Google Toolbar PageRank (vai arī izmantot šajā lapā piedāvātos pakalpojumus, kas parāda Google Toolbar PR visām lapām uz kurām norāda saites).

Google Toolbar PageRank

Google Toolbar PR nav tieši tas pats, kas reālais Google PR. Google Toolbar PR tiek importēts no reālā Google PR tikai reizi dažos mēnešos, tāpēc reālo Google PR tas ataino tikai uz atjaunošanas brīdi Reālais Google PR var mainīties pat dažas reizes dienā, taču informācija Google Toolbar par to tiks atjaunota tikai pēc nākamās reālā Google PR eksportēšanas uz Google Toolbar PR.

Zināmākais Google darbinieks Matt Cutts savā rakstā "More info on PagRank" raksta:

At some point we take our internal PageRanks, put them on a 0-10 scale, and export them so that they’re visible to Google Toolbar users. If you’re splitting hairs about the exact date that backlinks were taken from, you’re probably suffering from "B.O." (backlink obsession) and should stop and go do something else for a bit until the backlink obsession passes. I highly recommend keyword analysis, looking at server logs to figure out new content to add, thinking of new hooks to make your site attract more word-of-mouth buzz, pondering how to improve conversion once visitors land on your site, etc.


Google PageRank lielumsGoogle Toolbar PR tiek apzīmēts ar skaitli no 0 līdz 10 (kur 10 ir visaugstākais novērtējums). Jāņem vērā, ka Google Toolbar PR darbojas uz logaritmiskā principa, kas nozīmē, ka reāli lapa ar Google Toolbar PR 2 būs nevis divas reizes vērtīgāka par lapu ar Google Toolbar PR 1, bet gan 10 reizes vērtīgāka no Google viedokļa (ja pieņem, ka reālais Google PR atbilst Google Toolbar PR). Attiecīgi arī lapa ar Google Toolbar PR 5 būs 100 reizes vērtīgāka par lapu ar Google Toolbar PR 3. Katra nākamā pakāpe Google Toolbar PR ir 10 reizes vērtīgāka par iepriekšējo.

Citi raksti latviešu valodā par Google PageRank tēmu:

 

]]>
4. On-site faktori: (x)HTML lapas elementa <body> saturs SEO Pamācība http://web.hc.lv/seo/pamaciba/on-site-faktori-xhtml-lapas-elementa-body-saturs/ http://web.hc.lv/seo/pamaciba/on-site-faktori-xhtml-lapas-elementa-body-saturs/ Sun, 02 Sep 2007 03:55:08 +0300 web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem Kad lapas <head> elements ir optimizēts, var ķerties klāt pie pārējā lapas satura optimizēšanas - pie elementa <body> un tā satura.

Virsraksti

Lapas virsrakstiem jābūt semantiski pareizi noformētiem - tas ir galvenajam lapas virsrakstam jāatrodas (x)HTML elementā <h1>, apakšvirsrakstiem elementos <h2>, zemākas nozīmes virsraksti - <h3> utt., līdz pat <h6>. Virsrakstos vēlams izmantot atslēgvārdus. Arī te darbojas tas pats likums, kas tika pieminēts iepriekšējā rakstā - jo atslēgvārds ir tuvāk sākumam, jo tas ir labāk, un jo lielāka atslēgvārdu attiecība būs pret pārējo tekstu, jo labāk.


Rindkopas


Visbiežāk pats lapas saturs tiek iekļauts <p> elementos, ar kuriem tiek apzīmētas rindopas. Labs SEO skaitās uzsākt pirmo rindkopu ar atslēgvārdu, un pirmajā rindkopā to atkārtot vairākas reizes. Vēlams arī nākamajās rindkopās izmantot atslēgvārdu, taču jāatcerās, ka tur atslēgvārdiem būs mazāka nozīme no meklētājsistēmu viedokļa.

Likums tas pats - jo atslēgvārds ir tuvāk sākumam, jo tas ir labāk, un jo lielāka atslēgvārdu attiecība būs pret pārējo tekstu, jo labāk. Taču te ir ļoti jāuzmanās, jo meklētājsistēmām "nepatīk", ja atslēgvārds tiek izmantots nedabīgi bieži. Kāds atslēgvārdu biežums ir visoptimālākais meklētājsistēmām, to noteikt ir diezgan grūti, jo katrai meklētājsistēmai tas ir savādāks. Esmu novērojis, ka MSN un Yahoo! "patīk", ja atslēgvārdi ir biežāk, nekā tas ir ar Google meklētājsistēmu.

Veidojot lapas saturu bieži vien tiek izmantoti alternatīvi apzīmējumi, kā, piemēram, "iepriekšminētais", "tas", kurus no SEO viedokļa būtu labāk aizstāt ar konkrētu atslēgvārdu.

Nedrīkst arī aizmirst, ka reti kura meklētājsistēma māk locīt vārdus (Google ir spērusi būtiskus soļus šajā virzienā), tāpēc noteikti jāpievērš uzmanību atslēgvārdu locīšanai. Jo mazāk atslēgvārdi tiks locīti, jo mazākas iespējas, ka meklētājsistēmas neatpazīs atslēgvārdus.

Esmu dzirdējis apgalvojumus, ka lielāka nozīme ir atslēgvārdiem, kuri atrodas elementos <b> un <strong>. Grūti pateikt, vai tā ir patiesība, jo, diemžēl, ļoti daudzi mājaslapu veidotāji izmanto šos elementus nekorektā veidā, lai teksts attēlotos ar treknākiem burtiem, lai gan šo elementu patiesā nozīme ir nevis norādīt, ka tekstam jābūt treknākam, bet gan norādīt, ka tekstam ir jābūt uzsvērtam. Gadās arī otrādi, ka, lai norādītu uzsvērtu tekstu, tiek izmantoti CSS elementi, neizmantojot HTML valodas semantikas līdzekļus.


Pēdējā rindkopa

Turpinot par lapas saturu, SEO eksperti iesaka lapas beigās, pēdējā rindkopā vēlreiz iekļaut atslēgvārdu(s), lai meklētājsistēma "saprastu", ka visa mājaslapa ir par vienu tēmu.

Atslēgvārds beigās Google meklēšanas rezultātos

Protams, ka būtu vēlams, lai arī HTML kodā šī rindkopa būtu pašā apakšā (pirms aizverošā taga </body>). Ņemot vērā, ka lapā bez lapas satura atrodas arī daudz kas cits (reklāmas, navigācijas elementi u.t.t.), tad ne vienmēr tas ir viegli izdarāms, lai tas izskatītos dabīgi.

Es šo problēmu risinu tādā veidā, ka lapas apakšā es ievietoju pēdējo rindkopu, kurā ir copyright simbols ©, mājaslapas nosaukums un lapas nosaukums. Tā kā lapas nosaukumā es vienmēr cenšos izmantot arī atslēgvārdu, tad tas parādās arī pēdējā rindkopā. Kopumā tas ir ne tikai uzlabojums no SEO viedokļa, bet tajā pašā laikā rada lapas nobeigtības sajūtu.

Atslēgvārds lapas beigāsAttēli lapā

Mājaslapās ļoti bieži tiek izmantoti dažādi attēli. Ja tie tiek izmantoti lapas noformējumam, tad tos būtu vēlams norādīt CSS failā, tā tas ir semantiski korektāk. Protams, ka tas ne vienmēr ir iespējams.

Attēlu SEO

No SEO viedokļa atslēgvārdus labi ir iekļaut arī attēlu nosaukumos. Pat ja attēlā ir attēlots kas cits, tas nav nekorekti, jo tas, kas attēlā ir attēlots ir jānorāda attēla elementa <img> atribūtā alt, kas lietotājam parasti ir redzams tad, ja attēls dažādu iemeslu dēļ nav ielādējies.

alt atribūta saturs, kas redzams, ja bilde nav ielādējusies

Protams, ka arī alt atribūti pie <img> tagiem ir būtiski līdzekļi lapas SEO, tāpēc tos nedrīkstētu ignorēt. Vecais, labais triks - jo atslēgvārds ir tuvāk sākumam, un jo mazāk ir citu lieko vārdu, jo labāk. Matt Cuts (Google) iesaka izmantot ne vairāk par 3-4 (atslēg)vārdiem vienā alt atribūtā.


Reklāmas laukumi un citas lietas lapā, kas neattiecas uz lapas saturu.

Ļoti bieži lapās tiek ievietotas dažādas reklāmas un teksti, kas patiesībā nemaz neatbilst lapas saturam. Piemēram, meklēšanas forma, kas atrodas visās mājaslapas lapās un citas tamlīdzīgas lietas.

Protams, ka SEO tas viss nenāk par labu. Te nu atkal jāatceras vecie labie likumi - jo atslēgvārdi ir tuvāk lapas sākumam, jo labāk. Tātad dažādas reklāmas un tamlīdzīgas lietas, kuras neatbilst lapas saturam, lapas HTML kodā vajadzētu atrasties aiz lapas būtiskā satura, kurš satur atbilstošos atslēgvārdus. Pēc tam ar CSS palīdzību to ir iespējams diezgan brīvi pozicionēt pēc savas vēlmes un iespējām.

Meklētājsistēma Yahoo! piedāvā izmantot vēl citu risinājumu - atzīmēt HTML elementus, kuru saturs nav atbilstošs, ar speciālu atribūtu. Arī Google piedāvā savu versiju AdSense koda atšķiršanai no lapas būtiskā satura.
]]>
3. On-site faktori: (x)HTML lapas elementa <head> saturs SEO Pamācība http://web.hc.lv/seo/pamaciba/on-site-faktori-head-saturs/ http://web.hc.lv/seo/pamaciba/on-site-faktori-head-saturs/ Sat, 11 Aug 2007 04:37:55 +0300 web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem Pieņemsim, ka atslēgvārdu jūs esat izvēlējušies, ķersimies tālāk pie SEO on-site faktoriem. Sāksim ar lapas elementa <head> saturu.

<title>
elements


Viens no pašiem nozīmīgākajiem SEO on-site faktoriem ir lapas (x)HTML elements <title>, kurā jāatrodas lapas nosaukumam.

Katrai lapai vajadzētu būt atšķirīgam nosaukumam. Ne jau dēļ SEO, bet daudzu citu iemeslu pēc:
 • Pievienojot lapu pārlūka grāmatzīmēm, tur uzrādīsies nosaukums.
 • Pārlūka logā rādās nosaukums.
 • Minimizējot pārlūka logu, arī tur būs redzams nosaukums.
Iedomājieties, ka jums ir mājaslapa, kura saucas "Pētera mājaslapa", kas sastāv no piecām lapām (ar dažādu saturu, protams). Visās piecās lapās ierakstāt <title> elementā "Pētera mājaslapa". Un tagad lietotājs grib divas no šīm lapām pievienot pie pārlūka grāmatzīmēm, to izdara un viņam abas divas lapas grāmatzīmēs izskatās pilnīgi vienādi, radot sajukumu, kura ir kura.

Minimizēts pārlūka logsTieši tāpēc <title> elementā jācenšas rakstīt konkrētās lapas nosaukums, lai, izlasot šo nosaukumu, būtu skaidrs, par ko konkrētajā lapā ir rakstīts. Nosaukumam nevajadzētu būt pārāk garam, pirmām kārtām jau lietotāju ērtības pēc - minimizējot pārlūka logu, tajā mazajā lodziņā īpaši garš teksts nesalīdīs.

No SEO viedokļa visideālāk ir, ja <title> elements sastāv no jūsu izvēlētā atslēgvārda šai lapai. Bieži vien loģiskam lapas nosaukumam nepietiek ar vienu atslēgvārdu, tad nu jāatceras 2 lietas, kas ir jāievēro:
 1. Jo atslēgvārds būs tuvāk sākumam, jo tam būs lielāka nozīme meklētājsistēmu rezultātos.
 2. Jo elementa kopīgā teksta garuma attiecība pret atslēgvārda garuma attiecību elementā <title> būs mazāka, jo atslēgvārdam būs lielāka nozīme meklētājsistēmu rezultātos.
Vienmēr atcerieties, ka mājaslapas pirmkārt veidojat cilvēkiem, nevis meklētājsistēmām, tāpēc, ja ir jāizvēlas starp lietotājam saprotamu lapas nosaukumu un no SEO viedokļa visideālāko, tad priekšroka jādod ir lietotājam ērtākajam variantam.

Esmu lasījis viedokli, ka no SEO viedokļa vislabāk ir elementu <title> novietot HTML kodā pēc iespējas tuvāk sākumam (laikam vadoties pēc likuma, ka jo tuvāk sākumam, jo tam ir lielāka nozīme), tātad, to var novietot uzreiz aiz <head> taga. Cik tas ir pamatoti, grūti spriest, taču mēs neko nezaudējam, novietojot <title> elementu uzreiz aiz <head> taga, nevis kaut kur citur, jo <title> elementu drīkst novietot jebkurā vietā, ja vien tas atrodas iekš <head> elementa.

Eksistē dažādi viedokļi par ideālo <title> elementa saturu garumu: vieni iesaka izmantot mazāk par 64 simboliem, citi iesaka to veidot apmēram 140-200 simbolus garu, bet es neesmu atradis nevienu apgalvojumu no oficiāliem vai mazāk oficiāliem avotiem, kas pārstāvētu meklētājsistēmas, tāpēc nedomāju, ka ir vērts stipri uztraukties par <title> elementa satura garumu, jo pieļauju, ka "ideālais garums" katrai meklētājsistēmai ir savs, un tas var mainīties jebkurā brīdī pie visniecīgākajām meklētājsistēmu algoritmu izmaiņām.
 • Neizmantojiet <title> elementā visus lielos burtus.
 • Nenovietojiet savas firmas nosaukumu pirms lapas nosaukuma.
 • Neatkārtojiet atslēgvārdus un neatdaliet tos vienkārši ar komatiem.
 • Google iesaka veidot lapas nosaumu ne īsāku par 2 vārdiem un ne garāku par 22 vārdiem (papildināts 13.11.2008)


<meta name="keywords" content=""> elements

<meta name="keywords" content=""> ir nākamais elements, kuru iespējams optimizēt. Patiesībā lielu efektu ar to nevar panākt, jo mūsdienās praktiski visas meklētājsistēmas šo elementu ignorē.

Tomēr ir meklētājsistēmas, kuras tomēr ņem vērā šo elementu, tāpēc mājaslapu izstrādātājiem to pilnībā ignorēt nebūtu ieteicams.

Parasti content atribūta vērtībā pietiek ar diviem, trim lapas atslēgvārdiem, kas ir atdalīti ar komatiem, ne vairāk. Esmu ievērojis, ka daudzi cenšas tur ierakstīt pēc iespējas vairāk visus iespējamos atslēgvārdus, kas patiesībā ir ļoti neefektīvi, jo te tāpat kā daudz kur citur SEO jomā strādā likums, ka jo koncentrētākā veidā ir redzams konkrētais atslēgvārds, jo lielākas iespējas, ka šī lapa parādīsies augstāk meklētājsistēmu rezultātos, meklējot pēc šī atslēgvārda. Turklāt ir pierādīts, ka nav jēgas no atslēgvārdiem <meta name="keywords" content="">elementā, ja tie nav sastopami lapas saturā.


<meta name="description" content=""> elements

Līdzīgi, kā <meta name="keywords" content="">, arī <meta name="description" content=""> elementu mūsdienīgākās meklētājsistēmas ignorē, priekšroku dodot informācijai, ko reāli redz lapas apmeklētājs.

<meta name="description" content=""> elementu labāk neignorēt, jo ir vēl meklētājsistēmas, kuras ņem vērā arī šī elementa atribūta content vērtību, atlasot meklēšanas rezultātus, vai arī izmanto šo vērtību lapas aprakstam meklēšanas rezultātos.

<meta name="description" content=""> elementa atribūta content vērtībā vēlams izmantot tos pašus atslēgvārdus, kas tika izmantoti <title> elementā.
(Papildināts 29.09.2007. Varbūt, tomēr nē?)
(Papildināts 13.11.2008. Ja lapā ir vairums lapas ar vienādām <meta name="description" content=""> elementa atribūta content vērtībām, tad labāk šo elementu neizmantot vispār.)


<meta name="robots" content="none"> elements


Šo elementu izmanto tad, ja nevēlas, lai meklētājsistēmas indeksētu šo lapu un iekļautu meklēšanas rezultātos. Parasti to neizmanto. Ja ir tāda nepieciešamība, tad priekšroka jādod robots.txt faila izmantošanai, par kuru tiks aprakstīts turpmāk.


<meta name="googlebot" content=""> elements


Arī šo elementu parasti neizmanto, taču tas var ietekmēt, kā Google meklētājsistēma meklē vai attēlo lapu meklēšanas rezultātos.

Iespējamās vērtības atribūtam content ir nofollow, noarchive un noindex.
 • noindex aizliedz Google meklētājsistēmai indeksēt lapu.
 • noarchive aizliedz Google meklētājsistēmai saglabāt lapas kopiju (kešot lapu). Ja normāli Google meklētājsistēmā parasti parādās rezultāti kā zemāk ilustrācijā, tad izmantojot noarchive, nebūs pieejama "Cached" funkcija, kas parāda kā lapa izskatījās tad, kad tā tika pēdējo reizi apskatīta.

  googlebot noarchive

 • nofollow norāda uz to, ka Google meklētājsistēmai nav jāskatās kādas šajā lapā ir saites, kuras būtu jāindeksē - tātad citas lapas, uz kurām saitē šī lapa, netiks indeksētas (ja vien uz tām nesaitēs kāda cita lapa).
Var droši kombinēt šīs 3 vērtības, atdalot tās vienu no otras ar komatu, piemēram:
<meta name="googlebot" content="noarchive, nofollow">


<meta name="msnbot" content=""> elements

Tiek izmantots tieši tāpat kā iepriekš aprakstītais <meta name="googlebot" content=""> elements, tikai attiecas nevis uz Google meklētājsistēmu, bet uz Microsoft veidoto Live.com meklētājsistēmu (agrāk tā saucās MSN Search). noarchive vietā var rakstīt arī nocache, tam nav atšķirības.


<meta name="googlebot" content="unavailable_after:"> elements

Kā jau redzams no nosaukuma, šis elements ir domāts tikai Google meklētājsistēmai, un to var izmantot, lai norādītu, kad lapai vajadzētu pazust no Google meklēšanas rezultātiem (bet ne datubāzes). Dažreiz tas ir nepieciešams, piemēram, ja tiek izveidota pieteikšanās lapa kādam konkursam, tad jūs būsiet ieinteresēti, lai šāda lapa pazustu no Google rezultātiem pēc tam, kad pieteikšanās termiņš ir beidzies. Sīkāk par šo elementu var izlasīt te.

Šī elementa izmantošanas piemērs, lai izņemtu lapu ārā no Google meklēšanas rezultātiem 2008. gada 1.janvārī:
<meta name="googlebot" content="unavailable_after: 01-Jan-2008 00:00:00 EST">


WordPress platformas lietotājiem

WordPress platformas lietotājiem veikt šajā rakstā aprakstītās SEO lietas var palīdzēt "SEO Meta Editor" spraudnis.


Citi raksti latviešu valodā par šo tēmu


]]>
2. Atslēgvārdi SEO Pamācība http://web.hc.lv/seo/pamaciba/atslegvardi/ http://web.hc.lv/seo/pamaciba/atslegvardi/ Thu, 09 Aug 2007 22:20:12 +0300 web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem Viens no pašiem nozīmīgākajiem SEO pamatprincipiem ir atslēgvārdu izvēle. Atslēgvārdi ir vārdi, kurus meklētājsistēmu lietotāji visticamāk ievadīs, lai atrastu informāciju, kuru jūs piedāvājat savā tīmekļa lapā.
Jo biežāk meklē informāciju tīmeklī izmantojot kādu vārdu, jo lielāka vērtība šim atslēgvārdam ir no SEO viedokļa. Panākot, ka meklējot šo atslēgvārdu, pirmajā pozīcijā pie meklēšanas rezultātiem parādās tieši jūsu lapa, jūs iegūsiet praktiski 90% apmeklētāju no visiem, kas meklēja konkrēto atslēgvārdu.

Atslēgvārdu izvēle ir ļoti atbildīgs SEO process. Ja jums jau ir lapa, kuru jūs vēlaties optimizēt, tad iespējams, ka jums ir zināms, pēc kuriem atslēgvārdiem jūsu lapa tika atrasta visbiežāk. Jūs varat paši apskatīties, kurā pozīcijā meklējot pēc šiem atslēgvārdiem meklētājsistēmas rezultātos atrodas jūsu lapa, un nav grūti iedomāties, cik daudz vairāk jūsu lapu apmeklētu, ja tai būtu augstāka pozīcija.

AtslēgvārdiJa jūs tikai veidojat lapu, tad jūsu atslēgvārdu izvēle ir sarežģītāka, jo tie ir jāizvēlas no tukšas vietas. Svarīgi ir neizvēlēties arī tādu atslēgvārdu, kurš ir tik populārs, ka jums būs grūti konkurēt meklētājsistēmas rezultātos ar citām lapām. Piemēram, atslēgvārds "sex" izsenis ir viens no populārākajiem atslēgvārdiem, ja jums izdotos panākt, ka jūsu lapa atrodas pirmajā pozīcijā meklētājsistēmās meklējot "sex", tad jums būtu ļoti daudz jaunu apmeklētāju.

Diemžēl, man jūs ir jāapbēdina. Šis atslēgvārds ir tik populārs, ka lai optimizētu mājaslapas tieši šim atslēgvārdam, daudzi, daudzi citi SEO speciālisti nodarbojas jau gadiem, nostiprinot savu lapu off-page faktorus. Ierakstiet Google meklētājsistēmā vārdu "sex" un apskatieties, cik daudz lapas tiek atrastas. Tāpēc neatmaksājas optimizēt lapu tik populāram atslēgvārdam, jo cerība tikt pirmajās vietās ir ļoti niecīga.

Šim gadījumam ir atbilstoša paruna, ka labāk būt pirmajam ciemā, nekā otrajam pilsētā. Arī no SEO viedokļa, labāk tad izvēlēties kādu mazāk populāru atslēgvārdu, kuram nav tik liela konkurence un panākt, lai lapa būtu meklētājsistēmu rezultātos pirmajā pozīcijā meklējot pēc šī atslēgvārda, nekā izvēlēties populāru atslēgvārdu ar stipru konkurenci un nebūt pirmajā rezultātu lapā meklētājsistēmā.

Vēl cita iespēja ir izmantot nevis vienu vārdu ar lielu konkurenci, bet pievienot tam kādu citu vārdu, veidojot frāzi. Piemēram, ja atslēgvārdam "darbs" ir pārāk liela konkurence, tad var mēģināt veidot frāzi "sezonas darbs", kurai konkurence būs daudz mazāka. Un, ja jūs ar SEO palīdzību panāksiet, ka jūsu lapa ir meklēšanas rezultātu augšgalā meklējot "sezonas darbs", tad nākotnē būs vieglāk panākt, lai šī (vai cita) lapa būtu meklēšanas rezultātu augšgalā arī meklējot pēc atslēgvārda "darbs".

Jāpiezīmē, ka Latvijas tīmeklī vispār ir ļoti maz tādu atslēgvārdu, kuri būtu ļoti populāri, taču tur pie vainas ir tas, ka Latvijā ir tikai apmēram 1 miljons aktīvu interneta lietotāju, tāpēc, cik liela daļa no tiem māk izmantot ko vairāk kā delfi.lv un draugiem.lv - tas vēl ir jautājums. Varbūt tāpēc tik daudzas Latvijas lapas nav optimizētas, jo vēl nav tik liela konkurence. Taču jāņem vērā, ka informācijas tehnoloģijas attīstās, pie interneta pieslēdz visu, ko vien var iedomāties, tāpēc domājot par nākotni, ir vērts pie SEO savai mājaslapai piestrādāt jau tagad, lai nostiprinātu vietu šajā tirgū, kas tik strauji attīstās.

Populārākos atslēgvārdus es te tā vienkārši tomēr neatklāšu, taču katrs tos var pameklēt pats izmantojot, piemēram, šos rīkus:
Pateikšu priekšā, ka nevajag izvēlēties vispārinātus atslēgvārdus. Piemēram atslēgvārds "mūzika" ir pārāk vispārināts. Neviens nemeklēs mūziku, jo tā nav nekur tālu jāmeklē. Cilvēki meklē konkrētas lietas. Viņi drīzāk ierakstīs frāzi "radiohead mp3" meklētājā, nekā vienkārši "mūzika".

Var izvēlēties vienai lapai vairākus atslēgvārdus, tomēr to nevajadzētu būt vairāk par diviem vai trim, un tiem pavisam noteikti vajadzētu būt par vienu tēmu, jo citādi es ļoti šaubos, ka jums izdosies izveidot kvalitatīvu lapas saturu, ja tur vienlaicīgi tiks runāts par dārzkopību, integrēšanu un to pašu SEO.

Interesanti, ka vismaz Google meklētājsistēma (esmu pārliecināts, ka arī citas lielākās), atšķirot, sastopot mājaslapā, piemēram, vārdu "lapa", vai tā ir domāta vispasaules tīmekļa lapa, vai tā ir domāta koka lapa. Neesmu drošs, ka šī sistēma strādā arī latviešu valodā, taču angļu valodā tā strādājot.

Par atslēgvārdiem var palasīt arī citos rakstos latviešu valodā:
 

 

]]>
1. SEO pamati SEO Pamācība http://web.hc.lv/seo/pamaciba/seo-pamati/ http://web.hc.lv/seo/pamaciba/seo-pamati/ Wed, 08 Aug 2007 23:30:35 +0300 web.hc.lv - vortāls tīmekļa veidotājiem SEO (search engine optimizing), jeb, latviski runājot, optimizēšana meklētājsistēmām ir viena no iespējām, kā iegūt jaunus mājaslapas apmeklētājus.
SEO pamatiNav noslēpums, ka ļoti daudzi interneta lietotāji izmanto meklētājsistēmas, tādas kā Google, MSN, Yahoo un citas, lai atrastu sev interesējošo informāciju. Tāpēc šīs meklētājsistēmas ir ļoti liels trafika ģenerators, kas praktiski var piegādā lielāko daļu apmeklētāju jūsu mājaslapai. Vienīgais nosacījums - ir jāpanāk, lai meklējot informāciju melētājsistēmās, jūsu mājaslapa uzrādītos, kā viens no pirmajiem rezultātiem, jo reti kurš apskatās tālāk pirmajiem 10 rezultātiem, kur nu vēl tālāk. Tieši tā arī ir SEO būtība - panākt, lai jūsu lapa uzrādītos meklētājsistēmās kā viens no pirmajiem rezultātiem, ja ne pats pirmais, meklējot konkrētus atslēgvārdus.

Runājot par SEO, ir jābūt skaidrai vienai lietai. Tiek optimizēta viena lapa. Nevis visas vienas mājaslapas lapas, bet viena konkrēta lapa. Meklētājsistēmas katru lapu uztver kā atsevišķu. Protams, ka vienas mājaslapas vairākām lapām būs daudz kas kopīgs - domēna nosaukums, dažas saites būs līdzīgas. Taču pirmām kārtām, katra lapa ir jāskatās individuāli.


SEO iedalījums - white hat SEO un black hat SEO


SEO iedala divos veidos "white hat SEO" un "black hat SEO". Atšķirība ir tāda, ka "black hat SEO" izmanto dažādus negodīgus un nesmukus paņēmienus, lai panāktu kādas lapas augstāku pozīciju meklētājsistēmās, par ko tās var tikt sodītas ar izslēgšanu no meklētājsistēmām un citām sankcijām no meklētājsistēmu puses.

Atšķirībā no "black hat SEO", "white hat SEO" prioritāte ir tam, lai lapas apmeklētājs lapā atrastu to, ko viņš meklēja, nevis lai savāktu pēc iespējas vairāk lapas apmeklētājus, kuriem reālais lapas saturs ne pavisam nav tas, ko viņi meklēja, kā tas parasti notiek "black hat SEO" gadījumā.

Tāpēc, protams, ka es runāšu tikai par "white hat SEO", kas ilgtermiņā atmaksājas daudz vairāk, nekā "black hat SEO", jo apmeklētāji, kas nāk no meklētājsistēmām ir apmierinātāki, pēc pirmā mājaslapas apmeklējuma tie turpmāk nebīsies no tās kā no uguns, un ir ļoti liela iespēja, ka šādi "nejauši" apmeklētāji nākotnē kļūs par jūsu mājaslapas regulāriem apmeklētājiem un jūsu uzticamiem klientiem.


Faktori, kas ietekmē lapas pozīciju meklēšanas rezultātos

Jebkuras lapas stāvokli meklētājsistēmu meklēšanas rezultātos ietekme divu veidu faktori: faktori, kuri atrodas konkrētajā lapā (on-page), un faktori, kuri atrodas ārpus šīs lapas (off-page).

On-page faktori ir, piemēram, atslēgvārdu blīvums, lapas satura un koda attiecība un citas lietas, kuras var mainīt konkrētajā lapā.

Off-page faktori ir, piemēram, uz lapu norādošo saišu daudzums un to kvalitāte.

Lai arī off-page faktori ir daudz ietekmīgāki, tomēr tos parasti ir grūtāk ietekmēt, kā on-page faktorus, tāpēc parasti sāk optimizēšanu ar on-page faktoriem.

To dara arī cita iemesla pēc. Parasti mājaslapa sastāv no vairākām savā starpā ar saitēm saistītām lapām, tāpēc optimizējot vienas lapas on-page faktorus, vienlaicīgi uzlabojas arī citu lapu off-page faktori, uz kurām ved saites no optimizētās lapas.

Cik konkrēti katrs faktors ietekmē lapas pozīciju meklētājsistēmu rezultātos meklētājsistēmas neatklāj. To algoritmi ir tik sarežģīti, tik bieži mainās un tie ir atkarīgi no tik daudz faktoriem, ka diez vai kāds varētu izskaitļot "ideālo mājaslapu" pat zinot šos algoritmus. Bet tiek dotas vairāk vai mazāk vispārējas norādes par to, kādi faktori ietekmē pozitīvi un kādi faktori ietekmē negatīvi lapas pozīciju meklētājsistēmās.

Neviens SEO speciālists nevar garantēt, ka viņa optimizētā lapa atradīsies meklētājsistēmu meklēšanas rezultātos pirmajā vietā, jo meklētājsistēmu algoritmi var mainīties jebkurā brīdī, kā arī kāda cita lapa var izrādīties labāk optimizēta.

Lai arī reizēm šķiet, ka SEO ir tāda minēšana uz labu laimi, kā patiesībā reizēm arī ir, tad tomēr ir novērojama tendence, ka meklētājsistēmu algoritmi mainās par sliktu "black hat SEO", lai lietotāja meklēšanas pieredze būtu pēc iespējas pozitīvāka, lai viņš atrastu to, ko viņš meklē.


Pats svarīgākais un nozīmīgākais SEO faktors

Ja jūsu lapā ir oriģināls saturs, kurš ir noderīgs lietotājiem, uz kuru citi labrāt saitē, bez lielas pierunāšanas (to sauc par dabīgo saišu būvēšanu - natural link building), tad jūsu lapu attiecīgi arī "novērtēs" meklētājsistēmas, kas nepārtraukti uzlabo savus algoritmus tā, lai šādas lapas nokļūtu meklēšanas rezultātu pirmajās pozīcijās.

Domājiet par to, lai jūsu lapas saturs būtu oriģināls un noderīgs citiem - tie ir paši nozīmīgākie un svarīgākie ieteikumi, kurus iesaka arī meklētājsistēmas. Jūs varat optimizēt savu lapu līdz nelabumam, bet ja tās saturs nebūs interesants, tad apmeklētāji pie jums neatgriezīsies un nekad nesaitēs uz jūsu lapu, līdz ar to jūs zaudēsiet pašus nozīmākos - off-page faktorus savai lapai (piemēram kvalitatīvas saites uz savu lapu), un šādas lapas apsteigšana meklēšanas rezultātos ir tikai laika jautājums.

Domāju, ka visi mājaslapu veidotāji tāpat kā SEO speciālisti nevar nepiekrist senajam teicienam: "Content is the king."

Citi raksti par SEO tēmu latviešu valodā:
]]>