1. SEO pamati

Deniss Fedotovs (deni2s), 08.08.2007., 20:30

SEO (search engine optimizing), jeb, latviski runājot, optimizēšana meklētājsistēmām ir viena no iespējām, kā iegūt jaunus mājaslapas apmeklētājus.

SEO pamatiNav noslēpums, ka ļoti daudzi interneta lietotāji izmanto meklētājsistēmas, tādas kā Google, MSN, Yahoo un citas, lai atrastu sev interesējošo informāciju. Tāpēc šīs meklētājsistēmas ir ļoti liels trafika ģenerators, kas praktiski var piegādā lielāko daļu apmeklētāju jūsu mājaslapai. Vienīgais nosacījums - ir jāpanāk, lai meklējot informāciju melētājsistēmās, jūsu mājaslapa uzrādītos, kā viens no pirmajiem rezultātiem, jo reti kurš apskatās tālāk pirmajiem 10 rezultātiem, kur nu vēl tālāk. Tieši tā arī ir SEO būtība - panākt, lai jūsu lapa uzrādītos meklētājsistēmās kā viens no pirmajiem rezultātiem, ja ne pats pirmais, meklējot konkrētus atslēgvārdus.

Runājot par SEO, ir jābūt skaidrai vienai lietai. Tiek optimizēta viena lapa. Nevis visas vienas mājaslapas lapas, bet viena konkrēta lapa. Meklētājsistēmas katru lapu uztver kā atsevišķu. Protams, ka vienas mājaslapas vairākām lapām būs daudz kas kopīgs - domēna nosaukums, dažas saites būs līdzīgas. Taču pirmām kārtām, katra lapa ir jāskatās individuāli.


SEO iedalījums - white hat SEO un black hat SEO


SEO iedala divos veidos "white hat SEO" un "black hat SEO". Atšķirība ir tāda, ka "black hat SEO" izmanto dažādus negodīgus un nesmukus paņēmienus, lai panāktu kādas lapas augstāku pozīciju meklētājsistēmās, par ko tās var tikt sodītas ar izslēgšanu no meklētājsistēmām un citām sankcijām no meklētājsistēmu puses.

Atšķirībā no "black hat SEO", "white hat SEO" prioritāte ir tam, lai lapas apmeklētājs lapā atrastu to, ko viņš meklēja, nevis lai savāktu pēc iespējas vairāk lapas apmeklētājus, kuriem reālais lapas saturs ne pavisam nav tas, ko viņi meklēja, kā tas parasti notiek "black hat SEO" gadījumā.

Tāpēc, protams, ka es runāšu tikai par "white hat SEO", kas ilgtermiņā atmaksājas daudz vairāk, nekā "black hat SEO", jo apmeklētāji, kas nāk no meklētājsistēmām ir apmierinātāki, pēc pirmā mājaslapas apmeklējuma tie turpmāk nebīsies no tās kā no uguns, un ir ļoti liela iespēja, ka šādi "nejauši" apmeklētāji nākotnē kļūs par jūsu mājaslapas regulāriem apmeklētājiem un jūsu uzticamiem klientiem.


Faktori, kas ietekmē lapas pozīciju meklēšanas rezultātos

Jebkuras lapas stāvokli meklētājsistēmu meklēšanas rezultātos ietekme divu veidu faktori: faktori, kuri atrodas konkrētajā lapā (on-page), un faktori, kuri atrodas ārpus šīs lapas (off-page).

On-page faktori ir, piemēram, atslēgvārdu blīvums, lapas satura un koda attiecība un citas lietas, kuras var mainīt konkrētajā lapā.

Off-page faktori ir, piemēram, uz lapu norādošo saišu daudzums un to kvalitāte.

Lai arī off-page faktori ir daudz ietekmīgāki, tomēr tos parasti ir grūtāk ietekmēt, kā on-page faktorus, tāpēc parasti sāk optimizēšanu ar on-page faktoriem.

To dara arī cita iemesla pēc. Parasti mājaslapa sastāv no vairākām savā starpā ar saitēm saistītām lapām, tāpēc optimizējot vienas lapas on-page faktorus, vienlaicīgi uzlabojas arī citu lapu off-page faktori, uz kurām ved saites no optimizētās lapas.

Cik konkrēti katrs faktors ietekmē lapas pozīciju meklētājsistēmu rezultātos meklētājsistēmas neatklāj. To algoritmi ir tik sarežģīti, tik bieži mainās un tie ir atkarīgi no tik daudz faktoriem, ka diez vai kāds varētu izskaitļot "ideālo mājaslapu" pat zinot šos algoritmus. Bet tiek dotas vairāk vai mazāk vispārējas norādes par to, kādi faktori ietekmē pozitīvi un kādi faktori ietekmē negatīvi lapas pozīciju meklētājsistēmās.

Neviens SEO speciālists nevar garantēt, ka viņa optimizētā lapa atradīsies meklētājsistēmu meklēšanas rezultātos pirmajā vietā, jo meklētājsistēmu algoritmi var mainīties jebkurā brīdī, kā arī kāda cita lapa var izrādīties labāk optimizēta.

Lai arī reizēm šķiet, ka SEO ir tāda minēšana uz labu laimi, kā patiesībā reizēm arī ir, tad tomēr ir novērojama tendence, ka meklētājsistēmu algoritmi mainās par sliktu "black hat SEO", lai lietotāja meklēšanas pieredze būtu pēc iespējas pozitīvāka, lai viņš atrastu to, ko viņš meklē.


Pats svarīgākais un nozīmīgākais SEO faktors

Ja jūsu lapā ir oriģināls saturs, kurš ir noderīgs lietotājiem, uz kuru citi labrāt saitē, bez lielas pierunāšanas (to sauc par dabīgo saišu būvēšanu - natural link building), tad jūsu lapu attiecīgi arī "novērtēs" meklētājsistēmas, kas nepārtraukti uzlabo savus algoritmus tā, lai šādas lapas nokļūtu meklēšanas rezultātu pirmajās pozīcijās.

Domājiet par to, lai jūsu lapas saturs būtu oriģināls un noderīgs citiem - tie ir paši nozīmīgākie un svarīgākie ieteikumi, kurus iesaka arī meklētājsistēmas. Jūs varat optimizēt savu lapu līdz nelabumam, bet ja tās saturs nebūs interesants, tad apmeklētāji pie jums neatgriezīsies un nekad nesaitēs uz jūsu lapu, līdz ar to jūs zaudēsiet pašus nozīmākos - off-page faktorus savai lapai (piemēram kvalitatīvas saites uz savu lapu), un šādas lapas apsteigšana meklēšanas rezultātos ir tikai laika jautājums.

Domāju, ka visi mājaslapu veidotāji tāpat kā SEO speciālisti nevar nepiekrist senajam teicienam: "Content is the king."

Citi raksti par SEO tēmu latviešu valodā:

5 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
vbz, 08.08.2007. 21:13:50 (ip:78.84.123.113)
Komentāra reitings: 0

Tuksh raksts, neviena konkretizeejuma, taada sajuuta, ka peedeejaa laikaa Juus jau iecikleejoshies ar SEO, nevajag paartulkotus 7 googles ieteikumus(kkad es te lasiiju rakstu), vajag reaalus piemeerus :) p.s es saprotu, ka tas ir kreatiivs process(SEO) - varbuut nevajag ar to paarspiileet, bet ieveerot standarta pamatgudriibas - saakot ar title, bold, laba lapas struktuura - header1 utt

deni2s, 08.08.2007. 21:48:27
Komentāra reitings: 0

Konkrētāk būs turpmākajos rakstos. Šis tāds ievadraksts.

mcenroy, 09.08.2007. 07:09:38 (ip:159.148.172.205)
Komentāra reitings: 0

Paldies, vismaz ir skaidrs, kas ir SEO :)

LatvianGG, 29.10.2010. 07:06:14 (ip:46.109.36.104)
Komentāra reitings: 0

+1 mcenroy

cepis (aigars333@gmail.com), 15.01.2011. 09:36:43 (ip:84.237.160.86)
Komentāra reitings: 0

Ja godīgi šī rakstu sērija man ļoti noderēja rakstot savu bakalaura darbu, paldies Denisam par kvalitatīvajiem rakstiem!

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties