5. lekcija. SE, SEO, SERP un citi saīsinājumi

Deniss Fedotovs (deni2s), 18.06.2007., 19:27

Ja tu gribi veidot krutas mājaslapas, un tev nav ne mazākās nojausmas, ko nozīmē "<img src="13.png" title="&quot;Amēba&quot;" height="23" width="16" />”, tad šī pamācība ir tieši tev!

(Te ir pieejama iepriekšējā lekcija - Populārzinātniski par interneta darbību.)

Statistika liecina, ka apmēram 50% (+/- 30%) apmeklētāju mājaslapā nokļūst caur meklēšanas sistēmām, meklējot kādu informāciju. Tātad, ja jūsu mājaslapai ir vidēji 100 apmeklētāji dienā, neskaitot tos, kas nāk no meklēšanas sistēmām (turpmāk sauksim tās par SE – saīsinājums no search engines - meklēšanas sistēmas), tad jūs varat papildus iegūt apmēram 25 līdz 160 apmeklētājus no SE. Kā redzat, amplitūda ir diezgan plaša. Ir vērts mazliet piedomāt pie tā, lai dabūtu maksimālo apmeklētāju skaitu no meklēšanas sistēmām, vai ne?

Šo piepūli, lai iegūtu papildus apmeklētājus sauc par SEO (search engine optimisation – optimizācija meklēšanas sistēmām). Protams, ka apmeklētāju daudzums nav pašmērķis, taču, ja jau jūs esat izlēmuši veidot mājaslapu, tātad jums ir kaut kas, ko jūs vēlaties piedāvāt plašākai publikai, un ir vērts mazliet papūlēties, lai jūsu mājaslapas apmeklētāju skaits stipri palielinātos.

Mēs mazliet pakavēsimies pie SEO pamatiem, jo ņemot tos vērā, mēs ne tikai varam iegūt jaunus apmeklētājus mājaslapai, bet arī būtiski uzlabot mājaslapas kvalitāti. (Patiesībā, šie pamati ir jāzina lai nepieļautu kļūdas mājaslapas veidošanā un nezaudētu potenciālos apmeklētājus, nevis lai uzlabotu mājaslapu, jo kvalitatīvi veidota mājaslapa būs ļoti draudzīga meklētājsistēmām.)

Kā SE piemēru ņemsim www.google.lv. Google pagaidām ir vispopulārākā meklēšanas sistēma un apmēram 90% apmeklētāju, kuri nonāk mājaslapās caur meklēšanas sistēmām, nāk tieši no Google.

Google regulāri apmeklē visas viņai zināmās mājaslapas un saglabā informāciju par tām savā datubāzē. Šo procesu sauc par indeksēšanu. Pēc tam, kad kāds lietotājs meklē caur Google, piemēram, "marinētus gurķus", Google paskatās savā datubāzē, kurās lapās ir informācija vairāk par marinētiem gurķiem un parāda to sarakstu.

Mājaslapas šajā meklēšanas rezultātu sarakstā tiek sakārtotas noteiktā secībā. Tās lapas, kuras Google uzskata par svarīgākām un nozīmīgākajām, tiek parādītas pirmās un mazāk nozīmīgas tiek parādītas beigās. Šīs rezultātu lapas sauc par SERP (search engine results pages - meklēšanas sistēmu rezultātu lapas). Jo labākā pozīcjā jūsu mājaslapa būs SEPR, jo labāk jums - būs vairāk iespēju, ka informācijas meklētājs noklikšķinās uz saiti, kas ved uz jūsu mājaslapu, jo parasti informācijas meklētāji tālāk par pirmo rezultātu lapu nemaz neskatās, un tikai retais izskata pirmās 3 lapas.

Secinājums: jācenšas, lai mājaslapai būtu pēc iespējas austāka pozīcija SERP.

Problēma ir tāda, ka meklēšanas sistēmas neatklāj sīkumos SERP veidošanas algoritmu, bet tikai dod diezgan virspusējas vadlīnijas, kā ir jāveido mājaslapas, lai tās SERP atrastos austāk. Tas tiek darīts tāpēc, lai netiktu ļaunprātīgi izmantotas meklēšanas sistēmas un maldināti lietotāji, mākslīgi panākot mājaslapu pozīciju SERP.

Jūs taču nepriecātos, ja meklējot skaistas meitenes vai vīriešus, jums pašā priekšā parādītos saite uz mājaslapu par marinētiem gurķiem, jo viņa atrdoas augstāks SERP vai ne? Bet no otras puses paskatoties, ja meklējot gurķus atrastos meitenes, tas gan nebūtu slikti... (Kaut gan meklējot zaķus tas tā arī bieži notiek.) Aizdomājos par zaķiem un novirzījos no tēmas... Pie kā mēs palikām?

Tātad par SERP... Katrai lapai ir atšķirīga pozīcija SERP atkarībā no meklējamā vārda. Piemēram meklējot vārdu "kapi", lapai www.kapi.lv būs augstāka pozīcija SERP, kā lapai www.hot-babes.com. Savukārt, meklējot beibes, lapai www.hot-babes.com būs augstāka pozīcija SERP, kā www.kapi.lv.

No šejienes rodas secinājums, ka mums nav tik svarīgi, kāds ir mūsu mājaslapas par nieru transplantāciju pozīcija SERP, meklējot pēc atslēgvārda "burkāni", jo:
  • Pirmkārt reti kurš gribēs apmeklēt nieru transplantācijas lapu, ja viņš domās par burkāniem. (Un vispār, kam jums tāds apmeklētājs vajadzīgs, kurš domā par burkāniem, nevis nierēm!)
  • Otrkārt, panākt augstu pozīciju SERP atslēgvārdam "burkāni" būs praktiski neiespējami, ja jūsu lapā būs pieminētas tikai nieres. Turklāt parasti panākt augstu pozīciju SERP viena lapa var tikai attiecībā uz dažiem atslēgvārdiem vienlaicīgi, tāpēc drīzāk atmaksātos censties panākt augstu pozīciju SERP attiecībā uz "nieres" un "transplantācija", nekā uz "burkāniem".
Ceru, ka sapratāt, ka no SEO viedokļa nav izdevīgi nieru transplantācijas mājaslapā saukt nieres par burkāniem, lai panāktu augstu pozīciju SERP uz atslēgvārdu „burkāns”. Būtībā no cilvēciskā viedokļa arī - iedomājieties, ka jūs pasūtat interneta veikalā pāris kg burkānus, ko pagrauzt pie datora, bet jums tā vietā aizdomīga izskata vīrietis piegādā konteineri ar jēlām nierēm, pie tam palūdz samaksāt dažus tūkstošus par to!

Tātad SEO mērķis ir panākt augstu pozīciju SERP mājaslapai attiecībā uz dažiem atslēgvārdiem meklētājsistēmās, lai apmeklētāji uz mājaslapu plūstu straumēm.

Saguru no teorijas, varbūt nākamajā lekcijā mazliet pazīmēsim.

3 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Z. Visurmaldis, 19.06.2007. 13:22:59 (ip:85.254.200.12)
Komentāra reitings: 0

Trūkst praktisku padomu SERP paaugstināšanai. Cerams, ka tie būs turpinājumā.

nitrino (nitrino@gmail.com), 17.07.2007. 05:01:38 (ip:87.226.10.80)
Komentāra reitings: 0

"un tev nav ne mazākās nojausmas, ko nozīmē "<img src="13.png" title="&quot;Amēba&quot;" height="23" width="16" />" , tad SEO tev vēl nevajag :D
daudzi tādi frukti to pašu Google nemāk lietot.

karlisjov118 (karlis.cudars@inbox.lv), 15.03.2011. 12:27:45 (ip:83.241.47.121)
Komentāra reitings: 0

LIELS PALDIES!!! man patiiik taa kaa tu maaci tu ļauj iedomaaties kaa tas ir , ar ko var saliidzinaat. par cik esmu iesaaceejs man neko neizsaka kodi . UN VEELREIZ PALSIES :D

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties