Lorem Ipsum - maketēšanas "zivs"

iinuu, 09.07.2009., 23:12

Bieži vien veidojot dizainu vai maketu vai paraugu, kad vēl nav īstā ne teksta, ne vizuālā materiāla rodas jautājums - ko lai ieliek?! Variācijas par šo tēmu dažādas. Kāds saraksta xxx, kāds iekopē rakstu no delfiem, kāds izgrābj tekstu sazin’ no kurienes. Bet izrādās arī par to ir padomāts. Saucas – Lorem Ipsum.

 

lorem ipsumKo tad īsti varam lietot:

1. Var sarakstīt bezjēdzīgu burtu kombināciju. Vēlams dažādu garumu, lai varētu novērtēt rindas laušanos. Agri vai vēlu, šāda bezjēdzīga rakstīšana apniks un teksts tiks kopēts, kā rezultātā kopējais iespaids par darbu nebūs visnotaļ labs.

2. Paņemt gatavu tekstu, teiksim, no delfiem. Maza problēmiņa – ne visi teksti derēs. Teiksim tā – par mākslu, mūziku vai "neko" būs labs. Bet... lai arī darba vērtētājs sapratīs jūsu domu un vēlmi maketā iestrādāt laikmetīgās iezīmes, var gadīties, ka pašam tekstam tiks pievērsts vairāk uzmanības nekā pašam maketam.

3. Ņemt visnotaļ bezjēdzīgu tekstu, piemēram:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

 

Klorem ipsumurš bija tas "umņiks" kur sāka lietot šo savā ziņā bezjēdzīgu tekstu nav zināms. No wikipedia.org zināms vien tas, ka šo tekstu sāka lietot ap 1960. gadu kāds izdevējs, savukārt citā interneta vietnē rodam arī daudz senākas šī teksta lietojuma saknes, proti, 1500. gads.

Šī teksta izcelsmi identificē ar Cicerona darbu – apcerējumu par labā un ļaunā robežām. Darbs, uzrakstīts 45. gadā pirms mūsu ēras. Pastāv versijas, ka šis vai līdzīgs teksts bija kļuvis par industriālo standartu labu laiku atpakaļ. Pat vēl vairāk, šo tekstu kā šablonu izmantoja arī pirmās maketēšanas (desktop publishing) programmas, piemēram, Aldus PageMaker, nieka 1985. gadā. Skaidrības labad gribu piebilst arī to, ka Aldus 1994. gadā nopirka Adobe.

Teksts Lorem Ipsum pa šiem gadsimtiem paspēja mazlietiņ izmainīties (varbūt arī apzināti?). Sākotnēji tas izskatījās šādi:

dolorem ipsum, quia dolor sit, amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt, ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem.

Interesanti fakti:

a) Krievu valodā šādam "feikam" tekstam ir savs apzīmējums - "Рыба"

Рыбу можно вставлять, использовать, вешать, заливать, показывать, запихивать... Словом, с ней можно делать что угодно, лишь бы эскиз был максимально похож на готовую работу.

b) Angļu valodā sinonīmi šādam tekstam (lai pateiktu pieklājīgi):

  • blind text
  • dummy text
  • greeked text
  • placeholder text
  • mock content
  • filler text

c) Firefox ir addons, kas ģenerē Lorem Ipsum;

d) Pēc Artēmija Ļebedeva domām, šādu abstraktu tekstu būtu jāsaraksta dizainerim pašam, jo gluži bezjēdzīgs tas nebūs un tam jābūt tādam, lai klients nevarētu atteikt dizainu.

(Raksts pārpublicēts no IINUU bloga ar autoru piekrišanu.)


3 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Artx, 07.11.2009. 09:34:51 (ip:78.84.131.85)
Komentāra reitings: 0

Mēdz izmantot arī "The quick brown fox..."

deni2s, 30.11.2009. 08:39:06
Komentāra reitings: 0

To izmanto tikai fontu apskatīšanai, jo tas teksts satur visus angļu alfabēta burtus.

xu, 24.02.2010. 08:00:58 (ip:80.233.200.147)
Komentāra reitings: 0

Lorem ipsum ir fail.
Tas bija 'kruta' tajos laikos, kad ielikt animētu gifu - under construction skaitījās labi.
Ja nekā nav, tad jau labāk tekstu no delfiem, un galvenais, tādā valodā, lai dizaineris un klients to tekstu varētu palasītu.
Ir milzīga atšķirība starp nelasāmu teksta blāķi kurš izskatās smuki, un tekstu ko vajag arī lasīt, galaproduktu kādam būs jālasa, tātad.. !

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties