Cilvēka uztveres īpatnību pielietošana veidojot mājaslapas

Deniss Fedotovs (deni2s), 17.01.2008., 14:08

Veidojot mājaslapas, bieži vien dizains un struktūra tiek izvēlēts vadoties pēc skaistuma vai ērtuma principa. Tomēr, ir svarīgi zināt dažas lietas par cilvēka uztveri, lai mājaslapu izveidotu viegli uztveramu.

Domāju, ka izlasot šo rakstu, beigās radīsies tā pazīstamā sajūta – „tieši tā es parasti arī daru”. Jā, katram cilvēkam ir uztvere, arī tam, kas veido mājaslapu, tāpēc parasti jau intuitīvi lapa tiek veidota balstoties uz cilvēka uztveres īpatnībām. Taču tās nav zināšanas. Zināšanas ir tās, ko var pamatot ar vārdiem, tāpēc varbūt tieši šis raksts palīdzēs izzināt pamatojumu daudzām it kā pašsaprotamām lietām.

Ir viena ļoti būtiska cilvēka uztveres īpatnība – normāli cilvēks uztver ne vairāk par 7-9 objektiem vienlaicīgi.

Kā to var izmantot mājaslapas veidošanā?

Pieļauju, ka šajā lapā ir vairāki tūkstoši objekti. Pat katrs burts un katra pieturzīme ir atsevišķs objekts. Palūkosimies uz vārdiem. Parasti tie nav garāki par 9 burtiem. Vārdus labs lasītājs uztver jau kā vienotu veselumu, nevis burto. Garākie vārdi tiek izburtoti. Līdzīgi ir arī ar teikumiem – skaitās slikts stils veidot pārlieku garus teikumus. Arī garus tekstus ir pieņemts sadalīt rindkopās vieglākai uztverei. Kā redzat, visas šīs diezgan pašsaprotamās lietas, kas ir izkristalizējušās jau kopš seniem laikiem, pamatojas uz cilvēka uztveres īpatnībām.

Vārds

Ja ir vairāk objektu, kā cilvēks var vienlaicīgi uztvert, tad tie ir jāgrupē un būtiskākais jāizceļ, jo sagrupētus objektus cilvēks uztver kā vienotu veselumu. Piemēram, burti tiek grupēti vārdos, vārdi teikumos, teikumi rindkopās. Virsraksts tiek izcelts.

Sagrupēt objektus var tos atdalot ar strīpu, attēlu, izmantojot krāsas vai izmērus, vienojošus elementus un citos veidos. Ļoti labi var izmantot kontrastus (izmēra, krāsas u.c.), īpaši lai izdalītu grupas svarīgāko elementu (piemēram, raksta virsrakstu).

Pētījumi liecina, ka visērtāk ir lasīt apmēram 35 līdz 65 simbolu garas rindas.

  • Setting Type #1 Avoid setting type in lines of more than sixty-five characters. Longer lines cause the reader to "double," or read the same line twice.
  • Setting Type #2 Avoid setting type in lines of less than thirty-five characters. Shorter lines cause sentences to be broken and hard to understand.


Izprotot, ka cilvēks vienlaicīgi var uztvert 7-9 objektus, nav grūti šādu rezultātu izsecināt pašiem – paņemam 7-9 vārdus un saskaitam tajos burtus, lai iegūtu apmēram to pašu rezultātu.

Teikums no astoņiem vārdiem un četrdesmit deviņiem simboliem.


Ļoti jāuzmanās ar pārlieku lielu objektu piesātinātību. Ļoti bieži, palielinoties mājaslapas saturam un apjomam, mājaslapas veidotāji aizmirst, ka lietotājs, atšķirībā no paša veidotāja, nezin no galvas visu sadaļu nosaukumus, lai izprastu, kur meklēt nepieciešamo informāciju. Ja būs pārāk daudz sadaļas vienā līmenī, tad lietotājs pat neizlasīs ne pusi no sadaļu nosaukumiem, bet drīzāk pameklēs kādu citu lapu, kur informācija būs vieglāk atrodama. Tieši tas pats attiecas arī uz citiem objektiem mājaslapā.

Konkrēts piemērs no pieredzes. Veidojot www.hc.lv un web.hc.lv, tehniski izvēlnē vienā līmenī ir iespējams izvietot ne vairāk par 11 sadaļām (pretējā gadījumā tās sadalās divās rindās). Pateicoties kam, palielinoties sadaļu skaitam, tās bija nepieciešams grupēt, kas tikai nāca par labu lietotājiem.

web.hc.lv izvēlne

Pareizi būt bijis, ja sadaļas tiktu sagrupētas pamatojoties nevis uz tehniskajiem ierobežojumiem, bet gan pamatojoties uz cilvēka uztveres īpatnībām. Kaut arī rezultāts tas pats – pamatojums izrādījās nepareizais.

Tas izraisīja citu būtisku problēmu, kura palika kādu laiku nepamanīta un neatrisināta. Tā kā sākumlapā parādās fragmenti no pēdējiem rakstiem un ziņām katrā sadaļā, tad palielinoties sadaļu skaitam, tā palika tik neuztverama, ka lietotāji tajā nespēja orientēties - neatrada sev interesējošās ziņas, kuras tur atradās. Protams, ka pirmā reakcija bija vainot „neuzmanīgos” lietotājus, kuri pat nepacenšas iedziļināties lapas saturā.

Pēc kārtīgas apdomāšanas kļuva skaidrs – sākumlapā ir tik daudz teksta, ka pat lapas veidotāji to nespētu visu izlasīt. Situācija tika risināta samazinot ievietoto teksta fragmentus, atstājot tikai pašu būtiskāko informāciju, kā arī vairāk grupējot objektus izmantojot lielākas atstarpes starp tiem, dažus vizuālos elementus, kā arī krāsu un izmēru kontrastus. Papildus tika izvākti visi liekie un mazāk nozīmīgie elementi – apmeklētāju skaitītāji, vārdi „lasīt vēl” zem teksta fragmentiem un citi. Noteikti, ka daudzi te pamanīs Web 2.0 tendences. Taču rezultāts tika sasniegts - sākumlapa kļuva daudz uztveramāka.

HC.LV ekrānšāviņš
HC.LV sākumlapas ekrānšāviņš - spiediet uz attēla, lai aplūkot lielākā izmērā.
(Attēlā ir izpudināts tas lauks, kas nav redzams uzreiz atverot lapu)

Apskatiet savu lapu – vai tā nav pārblīvēta ar objektiem? Vai tajā būtiskākais ir viegli uztverams? Kā objekti ir sagrupēti?

Mājaslapas saturam jābūt ne tikai kvalitatīvam, bet tam ir jābūt arī kvalitatīvi pasniegtam. Līdzīgi kā labā restorānā – ne tikai garšīga maltīte, bet arī patīkama apkalpošana.

16 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Januas (jan_uas@gmail.com), 17.01.2008. 14:59:26 (ip:81.198.84.211)
Komentāra reitings: -2.043

Ārprāc! HC.LV ir visīstākais piemērs kā nevajag darīt, un vismazāk atbilst labas mājaslapas paraugam. Veidotājs pats nesaprot ko dara bet māca citus. Un kas tas par "syntax error" šeit napakšā?

deni2s, 17.01.2008. 15:02:14
Komentāra reitings: 0

Januas, varbūt pamato savu domu. Parādi savu lapu, paskaidro, kas ir labāks, kas sliktāks. Ar apvainojumiem jau katrs var mētāties.

Jānis Ziediņš (janisz@gmail.com), 17.01.2008. 15:06:57 (ip:193.68.81.81)
Komentāra reitings: -0.023

Ja godīgi, man hc.lv nepatīk. Nepatīk tās dizains un/jeb (?) uzbūve. Top izvēlnei burti šķiet par mazu un nesalasāmu, un sajūta nav tāda, ka būtu viegli visā orientēties, jo pielietojot šādu līniju dizainu kaut kur pazūd arī teksts.

deni2s, 17.01.2008. 15:16:21
Komentāra reitings: 0

Tas jau bija pamatots viedoklis :)

Januas (jan_uas@gmail.com), 17.01.2008. 15:21:56 (ip:81.198.84.211)
Komentāra reitings: 0

Šī lapa ir lapa vai blogs vispār? Nepatīk tāpēc ka izskatās pēc deviņdesmito gadu, fonti vecmodīgi, izkārtojums. Vēl tikai trūka pelēkais fons :). Raksts jau labs, bet minēt HC.LV kā labas lapas piemēru nevajag. Ja visas lapas LV būs tādas tad būs traki.

deni2s, 17.01.2008. 15:28:14
Komentāra reitings: 0

Vai tad kkur ir minēts HC.LV kā labas lapas piemērs? Vienkārši paņēmu par piemēru, kā lapa tika padarīta relatīvi labāka. Par vecmodīgajiem fontiem neizteikšos :D

asdfg (ej_dirst@inbox.lv), 17.01.2008. 15:31:14 (ip:87.110.141.103)
Komentāra reitings: -2.042

Man arī nepatīk, ne web.hc.lv ne hc.lv :) To visu varēja taču kaut kā saspiestāk salikt(burtus noteikti mazākus), lai redzama lielākā daļa bez skrollēšanas. Es, slinks būdams, nemaz neskrollēju uz leju un neskatos, kas tur ir, paskatos, ja starp tiem 3 mainīgajiem rakstiem nav nekā interesanta eju prom, bet esmu arī pamanījis, ka šādi ir palaisti garām citi interesanti raksti. Turpmāk skrollēt tas gan man nelika. :)
Un kas tas par sviestu, saņemot kritiku uzreiz pretī prasīt, lai parāda kaut ko savu? Kāpēc gan man būtu jārada kaut kāds sūds, lai varētu kritizēt citu sūdus. Tieši labi ir, ka cilvēki nelien sfērā, kuru nepārzin vai kurā nav veiksmīgi - tas samazina sliktās produkcijas daudzumu. Vai man obligāti jāiedzied dziesma, lai gan man galīgi nekādas dziedamās balss nav, lai pateiktu, ka citi ir radījuši galīgāko sūdu? Vai man obligāti ir jāuztaisa lapa, lai citu atzītu par neērtu lietošanai un nepievilcīgu acīm?

Salavecis.lv (walaby@inbox.lv), 17.01.2008. 15:31:29 (ip:81.198.76.226)
Komentāra reitings: 0

Pilnīgs bulšits!
Labi, es saprotu, ka ir kaut kur atrakts raksts par dizainu un maģiskajiem deviņiem burtiem, bet tas viss tiek pasniegts ar proporcionāli tieši tikpat klaju nevērību pret lasītāju, cik liela uzmanība ir pievērsta dizaina ērtībai raksta saturā.
Ai, nesākšu atkal izplūst, sākums te:
http://www.salavecis.lv/?p=259#more-259
http://vietne.wordpress.com/2008/01/16/par-baltajiem-runciem/

deni2s, 17.01.2008. 16:25:58
Komentāra reitings: 0

Ļoti motivējoši komentāri :D Latviešu garā :D

dzēsts lietotājs, 24.01.2008. 14:27:50
Komentāra reitings: 0

Priekšpēdējam komentāram jāpeikrīt, jo, lai kaut ko objektīvi un pamatoti kritizētu, pietiek ar zināšanām un izpratni konkrētajā jomā, nav vajadzīgs kaut ko ņemties no sērijas "uztaisi labāk"...

Edgars WEB (serviss-valmiera@inbox.lv), 12.02.2008. 14:55:56 (ip:87.110.7.45)
Komentāra reitings: -1.023

Vienalga lai cik skaisti Tu te nestāstītu tai rakstā, web.hc.lv kā vortāls man nešķiet nebūt ne tuvu ideāls. Tas drīzāk līdzinās kādam 98 gada microsoft tehniskā atbalsta forumam. Tas savā dizainā neizdveš nekādu dzīvību, ir kokains un garlaicīgs, vēl jo vairāk dēļ tām primitīvajām kastēm gar malām. Pateikšu vienu noslēpumu: ideāla lasāmība nav uz perfekti balta fona, jo monitors jau pats par sevi ir kontrastains, līdz ar to jāorientējās garos tekstos krāsu ziņā uz kaut ko vidēji gaišu. Veinemērība krāsas ziņā - rutīna.

Vispār jau varbūt tas gan ir mans personiskais viedoklis, bet lūrēt uz saklučotām lapām man jau sen ir noriebies un arī veidojot pats savus darbus cenšos no tā pēc iespējas vairāk izvairīties.

Vienīgais, kas man patīk ir fonti, vismaz nav jāsasprindzina acis.

deni2s, 18.02.2008. 17:05:35
Komentāra reitings: 0

Pamatota kritika, paldies :) Par to gaišo fonu ir tā, ka, daudzas bildes bieži vien labāk izskatās uz balta fona, nevis ietonēta, jo bildēm bieži vien backgrounds ir balts.

Par tām kantainajām kastēm - no vienas puses gaumes lieta, no otras puses tās var panākt ar xHTML+CSS palīdzību, izmantojot pēc iespējas mazāk img. Rezultātā ir īsāks kods, kā arī lapa ātrāk ielādējas, jo nav jālādē n-tās bildes ar noapaļotajiem stūriem.

Gan jau ka var labāk, bet cik esmu pamocījies (neesmu dizaineris), nekas īpaši labāks nav izdevies.

Edgars 11811 (22835155), 06.03.2008. 18:06:03 (ip:159.148.243.64)
Komentāra reitings: 0

Meklēju sakarīgu chali mājas lapas izveidošanai! Gaidīšu priekšlikumus!

deni2s, 15.03.2008. 21:38:13
Komentāra reitings: 0

Sakarā ar rakstā apskatīto tēmu - arī Google domā līdzīgi:
http://web.hc.lv/marketings/zinas/par-google-sakumlapu/

wayfarer, 30.12.2009. 22:09:03 (ip:87.110.104.119)
Komentāra reitings: 1

Hmm. Dizains varbūt nav no veiksmīgākajiem, toties informācija un tās pasniegšanas veids uz 10 ballēm. Gribētu redzēt kritiķu tekstus, tutoriāļus, pamācības ... :) visdrīzāk tās aprobežojās ar citu darbu "apriešanu"

deni2s, 03.02.2010. 17:48:29
Komentāra reitings: 0

Paldies :)

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties