Latvijas populārākās interneta lapas

Artūrs Mednis, 11.10.2008., 14:21

Apskatīsimies un paanalizēsim kāda bija situācija atsevišķās web-sfērās Latvijā pirms pusotra gada, un kā tā ir mainījusies līdz šodienai.

Daļa no minētajām lapām jau vairs nepastāv, bet vēl vairāk ir nākušas jaunas klāt.
 
Pirms pusotra gada viens no pasaules populārākajiem tech blogiem Readwriteweb.com publicēja rakstu par Latvijas populārākajām web-aplikācijām un interneta projektiem. Atskatoties uz šiem rezultātiem no lielāka laika attāluma (tas ir - šodienas), varam izdarīt dažādus secinājumus, taču fakti paliek fakti. Zemāk ir apkopoti tieši tādā pašā secībā kā minētajā rakstā mani komentāri, secinājumi un jaunāka informācija par katru no minētajām interneta lapām, tai skaitā ar jaunākajām attiecīgajās sfērās.

Sociālie tīkli

Draugiem.lv ekrānšāviņš

 

Draugiem.lv joprojām ir populārākais sociālais tīkls Latvijā, un One.lv joprojām ir populārāks krieviski runājošo vidū. Klase.lv tik pat kā vairs nepastāv, un līdzīgi ir arī ar amigos.inbox.lv, kas arī izrādījās ne’veiksmīgs projekts. Toties Orb.lv ir kļuvis vēl populārāks pateicoties aktīvajām mārketinga aktivitātēm šī gada pirmajā pusē un, iespējams, tam ka spēja nedaudz atšķirties no visiem iepriekš minētajiem, piedāvājot šo to vairāk kā citi. Pateicoties visai ievērojamajām (arī dēļ sava lētuma) off-line reklāmas aktivitātēm, daudzi mana bloga lasītāji būs dzirdējuši par Boomtime.lv

Ziņu agregatori

 
Digg.lv ekrānšāviņš

Digg.lv joprojām pastāv, taču visu vasaru bija slēgta iespēja pievienot jaunus rakstus dažādu tehnisku problēmu dēļ. Tas gan tikai nedaudz samazināja tā apmeklētāju daudzumu, taču liela daļa aktīvāko apmeklētāju un ziņu pievienotāju lapu ir pametuši uz neatgriešanos, vismaz ne šādā lapas versijā. Ja lapas veidotājs neizdomās kādu atraktīvu risinājumu, tad lēna lapas bojāeja ir neizbēgama. Tai pat laikā pēdējā gada laikā lēnām bet pārliecinoši ir augusi Latvijas blogu (un ne tikai - pēdējā laikā aizvien vairāk crap parādās) agregatora Nekur.lv apmeklētība, lai arī būtu pagrūti salīdzināt minētās lapas tieši satura un funkcionalitātes dēļ. Nesen sevi pieteikušais Lasi.lv ir apkopojis sevī Digg.lv un Nekur.lv funkcionalitāti, un nepaies ne pāris mēneši, kad minētās lapas tiks izkonkurētas viens-un-divi. Pieroc.lv, kas tika solīts kā sīvākais Digg.lv konkurents, pērnā gada vasarā pārstāvēja pastāvēt pilnībā (vai domeina īpašnieks šogad pagarinās savas īpašuma tiesības uz to?). Turpretīm Tribine.lv un Mix.lv, par kuriem pirms gada zināja retais, tagad jau ir veiksmīgi ierakstījušās kopējajā Latvijas ikdienas interneta apritē, lai gan augt vēl ir daudz kur.

Video servisi

Latvija.tv ekrānšāviņš

Latvija.tv, ja atceraties, jau kādu gadu ir slēgts. Cik dzirdēts, tad vai nu tas ir bijis konkurentu pirksts, vai arī nespēja tikt galā ar pašu izveidoto sistēmu, vai arī problēmas neatrisināto autortiesību jautājuma dēļ. Runā arī, ka tuvākajā laikā tas varētu atgriezties, tiesa gan, pavisam savādākā formā, izskatā un ar pavisam citu uzdevumu, mērogu un misiju. Mansvideo.lv vēl "pastāv", lai arī teju pusotru gadu lapā nav nekādu aktivitāšu. Ja neskaita Draugiem.lv video sadaļu, tad par pārliecinoši populārāko video servisa lapu Latvijā var minēt Videogaga.lv (kam drīz gaidāms kāds jauns pārsteigums!), kam seko Inbox.lv, as savu fun sadaļu, kura dienasgaismu ieraudzīja tikai šī gada pavasarī.

Interneta meklētāji

Google.lv ekrānšāviņš

Google.lv šī gada laikā tā arī ir noturējušies kā apmeklētākā lapa Latvijā, kā arī tai pieder vislielākais interneta meklēšanas tirgus Latvijā. Rakstā pieminētie smart.delfi.lv, diemžēl, tā arī nav spējuši celt savas pozīcijas, bet "domēns Siets.lv uz laiku slēgts". Nesen dienasgaismu ieraudzīja meklēšanas serviss Mama.lv, kas tagad aizvien aktīvāk sāk reklamēties arī off-line medijos. Mama.lv, faktiski, ir uzziņu portāla Zl.lv aizstājējs, piedāvājot tagad ne tikai informāciju par uzņēmumiem, bet arī spējot indeksēt un parādīt Latvijas interneta meklēšanas rezultātus. Ievērojamais datu attēlošanas ātrums tiekot panākts izmantojot clasterpoint tehnoloģiju, kas ir atsevišķa raksta vērta tēma. Zl.lv, visdrīzāk, pastāvēs tikai līdz šī gada beigām.

Bilžu servisi

Poga.lv ekrānšāviņš

Fotki.lv un Poga.lv - bez izmaiņām, ja neskaita tikai nedaudz lielāku lietotāju skaitu salīdzinājumā ar brīdi, kad tapa Readwriteweb.com raksts, un funkcionalitātes uzlabošanos abās lapās. Tomēr foto.inbox.lv šīs lapas ir visai ātri izkonkurējusi minētos servisus apmeklētāju skaita ziņā.

Sociālās grāmatzīmes

Saites.lv ekrānšāviņš

Del.icio.us klons Saites.lv ir piedzīvojis vēl smagāku spameru uzbrukumu, kā Digg.lv, un Saites.lv pievienotais spams pat netiek dzēsts…

Sludinājumu dēļi

Ss.lv ekrānšāviņš

Ss.lv ir vizuāli uzlabots, iegūstot labāku izskatu un lietojamību. Pateicoties visai aktīvai reklāmas kampaņai pēdējā gada laikā Ss.lv is spējis izkonkurēt iepriekš tik populāro Reklama.lv. Tiesa, līdzīgi ir veicies arī Zip.lv, kas, galvenokārt veģetējot uz Draugiem.lv popularitātes (tā kā ir tā paša uzņēmuma projekts) ir ieguvis visai ievērojamu apmeklējumu.

Ziņu portāli

Delfi.lv ekrānšāviņš

Delfi.lv (beidzot!!!) ir nomainījuši dizainu, un joprojām ir populārākais ziņu portāls Latvijā kam, līdzīgi kā pēdējos pāris gadus, seko Tvnet.lv un Apollo.lv.

Šī gada laikā gan palielinājusies Db.lv popularitāte, kā arī vēl vairāk apmeklētājus ieguvusi Diena.lv jaunā versija. Runā, ka Diena.lv mērķis ir tuvāko pāris gadu laikā kļūt ar vienu no trim vadošajiem ziņu portāliem Latvijā. Iespējams, tieši tāpēc draugiem.lv pameta tā iepriekšējais direktors Ģirts Slaviņš, lai pēc neilga laika kļūtu par a/s "Diena" interneta bienzesa attīstības vadītāju.

E-pasta servisi

Inbox.lv ekrānšāviņš
 
Jau pieminētais Inbox.lv joprojām ir populārākais ne tikai e-pasta serviss Latvijā, bet arī viena no trim apmeklētākajām interneta lapām Latvijā. Tiesa, pēdējo pāris gadu laikā aizvien lielāku popularitāti iegūst Gmail e-pastu serviss. Toties Inbox.lv ir sava Ledus Halle.

Blogu platformas

Six.lv ekrānšāviņš

Bloga platformu jomu Latvijā ir skārušas lielākās izmaiņas - Klab.lv joprojām ir tāds pats, kāds tas bija iepriekš, Six.lv ir piedzīvojis ievērojamu lejupslīdi sakarā ar tā veidotāja aizvien lielāku norobežošanos no šī projekta, bet Blogiem.lv, liekas, ir zaudējis visvairāk - uzlabojumi tik pat kā netiek vairs ieviesti, vizuāli lapa nav mainījusies teju vairākus gadus, un jaunu lietotāju skaita pieaugums arī nav manāms - ja neskaita dažus vēl uzticamos šī servisa izmantotājus, tad tas ir arī viss. Toties no jaunpienācējiem var atzīmēt Nee.lv, kas, tā pat kā six.lv, darbojas izmantojot Wordpress Multiuser bezmaksas CMS. Readwriteweb.com rakstā netika pieminēts Blogs.lv, lai arī tobrīd jau pastāvēja. Diemžēl kopš tā laika Blogs.lv arī nav ne par kripatiņu mainījies, tāpēc arī nez vai ir vērts par to runāt vairāk.

Blogu topi

Six.lv Rank nav vairs vienīgais, kā arī nebūt ne precīzāko un pareizāko statistiku atspoguļojošais statistikas serviss Latvijā - to vienubrīd veiksmīgi izkonkurēja Gmetrix.lv, kas gan pēdējā laikā ir piedzīvojis gan populāru blogeru atteikšanos no šīs statistikas (parādīšanās topā), gan arī mēdz piedzīvot atsevišķas tehniskas problēmas, kuras netiek labotas. Nedaudz savādāks popularitātes mērīšanas algoritms ir Blogtop.lv populārāko blogu topam, tāpēc to ir vērts pieminēt, ķā arī apskatīt.

Populārākie blogi

Ja runājam par izmaiņām Latvijas populārāko blogu augšgalā… Journal.lv joprojām ir populārākais blogs krievu valodā Latvijā. Populārākais blogs latviešu valodā nemainīgi ir Laacz.lv, bet pāris gadus stabilā otrajā vietā esošais Pods.lv ir piekāpies Onkulis.com priekšā. Pēc tam ik pa laikam savstarpēji mainoties vietām seko arturs.jaffa.lv, Krizdabz.lv, Nombre.lv, u.c..

Nobeigums

Principā - viss nemaz nav tik slikti, kā redzat, un Latvijas internetas attīstās aizvien straujāk. Dažas lapas ir ne tikai pamainījušas dizainu, bet pat paspējušas kā minimums pārrakstīt kodu no jauna, netiekot galā ar kārtējo apmeklētāju straujo augumu… Citas par to tikai varētu sapņot. Ja jūs rakstā esat pamanījuši kādas neprecizitātes, vai ir kas piebilstams, labojams vai iesakāms, lūdzu, rakstiet precīzāku informāciju komentāros, tā kā šī raksta tapšanas brīdī neizmantoju nekādus oficiālus datus vai citus izziņu avotus, cik vien savu atmiņu un paša zināšanas. Bet cilvēki mēdz kļūdīties…

Ilustrācijai izmantoti "Top Web Apps in Latvia" vizuālie materiāli.
 
Raksts pārpublicēts no jaffa.arturs.lv ar autora atļauju. Komentārus lūdzu izsakiet pie oriģinālraksta.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties