4. On-site faktori: (x)HTML lapas elementa <body> saturs

Deniss Fedotovs (deni2s), 02.09.2007., 00:55

Kad lapas <head> elements ir optimizēts, var ķerties klāt pie pārējā lapas satura optimizēšanas - pie elementa <body> un tā satura.


Virsraksti

Lapas virsrakstiem jābūt semantiski pareizi noformētiem - tas ir galvenajam lapas virsrakstam jāatrodas (x)HTML elementā <h1>, apakšvirsrakstiem elementos <h2>, zemākas nozīmes virsraksti - <h3> utt., līdz pat <h6>. Virsrakstos vēlams izmantot atslēgvārdus. Arī te darbojas tas pats likums, kas tika pieminēts iepriekšējā rakstā - jo atslēgvārds ir tuvāk sākumam, jo tas ir labāk, un jo lielāka atslēgvārdu attiecība būs pret pārējo tekstu, jo labāk.


Rindkopas


Visbiežāk pats lapas saturs tiek iekļauts <p> elementos, ar kuriem tiek apzīmētas rindopas. Labs SEO skaitās uzsākt pirmo rindkopu ar atslēgvārdu, un pirmajā rindkopā to atkārtot vairākas reizes. Vēlams arī nākamajās rindkopās izmantot atslēgvārdu, taču jāatcerās, ka tur atslēgvārdiem būs mazāka nozīme no meklētājsistēmu viedokļa.

Likums tas pats - jo atslēgvārds ir tuvāk sākumam, jo tas ir labāk, un jo lielāka atslēgvārdu attiecība būs pret pārējo tekstu, jo labāk. Taču te ir ļoti jāuzmanās, jo meklētājsistēmām "nepatīk", ja atslēgvārds tiek izmantots nedabīgi bieži. Kāds atslēgvārdu biežums ir visoptimālākais meklētājsistēmām, to noteikt ir diezgan grūti, jo katrai meklētājsistēmai tas ir savādāks. Esmu novērojis, ka MSN un Yahoo! "patīk", ja atslēgvārdi ir biežāk, nekā tas ir ar Google meklētājsistēmu.

Veidojot lapas saturu bieži vien tiek izmantoti alternatīvi apzīmējumi, kā, piemēram, "iepriekšminētais", "tas", kurus no SEO viedokļa būtu labāk aizstāt ar konkrētu atslēgvārdu.

Nedrīkst arī aizmirst, ka reti kura meklētājsistēma māk locīt vārdus (Google ir spērusi būtiskus soļus šajā virzienā), tāpēc noteikti jāpievērš uzmanību atslēgvārdu locīšanai. Jo mazāk atslēgvārdi tiks locīti, jo mazākas iespējas, ka meklētājsistēmas neatpazīs atslēgvārdus.

Esmu dzirdējis apgalvojumus, ka lielāka nozīme ir atslēgvārdiem, kuri atrodas elementos <b> un <strong>. Grūti pateikt, vai tā ir patiesība, jo, diemžēl, ļoti daudzi mājaslapu veidotāji izmanto šos elementus nekorektā veidā, lai teksts attēlotos ar treknākiem burtiem, lai gan šo elementu patiesā nozīme ir nevis norādīt, ka tekstam jābūt treknākam, bet gan norādīt, ka tekstam ir jābūt uzsvērtam. Gadās arī otrādi, ka, lai norādītu uzsvērtu tekstu, tiek izmantoti CSS elementi, neizmantojot HTML valodas semantikas līdzekļus.


Pēdējā rindkopa

Turpinot par lapas saturu, SEO eksperti iesaka lapas beigās, pēdējā rindkopā vēlreiz iekļaut atslēgvārdu(s), lai meklētājsistēma "saprastu", ka visa mājaslapa ir par vienu tēmu.

Atslēgvārds beigās Google meklēšanas rezultātos

Protams, ka būtu vēlams, lai arī HTML kodā šī rindkopa būtu pašā apakšā (pirms aizverošā taga </body>). Ņemot vērā, ka lapā bez lapas satura atrodas arī daudz kas cits (reklāmas, navigācijas elementi u.t.t.), tad ne vienmēr tas ir viegli izdarāms, lai tas izskatītos dabīgi.

Es šo problēmu risinu tādā veidā, ka lapas apakšā es ievietoju pēdējo rindkopu, kurā ir copyright simbols ©, mājaslapas nosaukums un lapas nosaukums. Tā kā lapas nosaukumā es vienmēr cenšos izmantot arī atslēgvārdu, tad tas parādās arī pēdējā rindkopā. Kopumā tas ir ne tikai uzlabojums no SEO viedokļa, bet tajā pašā laikā rada lapas nobeigtības sajūtu.

Atslēgvārds lapas beigāsAttēli lapā

Mājaslapās ļoti bieži tiek izmantoti dažādi attēli. Ja tie tiek izmantoti lapas noformējumam, tad tos būtu vēlams norādīt CSS failā, tā tas ir semantiski korektāk. Protams, ka tas ne vienmēr ir iespējams.

Attēlu SEO

No SEO viedokļa atslēgvārdus labi ir iekļaut arī attēlu nosaukumos. Pat ja attēlā ir attēlots kas cits, tas nav nekorekti, jo tas, kas attēlā ir attēlots ir jānorāda attēla elementa <img> atribūtā alt, kas lietotājam parasti ir redzams tad, ja attēls dažādu iemeslu dēļ nav ielādējies.

alt atribūta saturs, kas redzams, ja bilde nav ielādējusies

Protams, ka arī alt atribūti pie <img> tagiem ir būtiski līdzekļi lapas SEO, tāpēc tos nedrīkstētu ignorēt. Vecais, labais triks - jo atslēgvārds ir tuvāk sākumam, un jo mazāk ir citu lieko vārdu, jo labāk. Matt Cuts (Google) iesaka izmantot ne vairāk par 3-4 (atslēg)vārdiem vienā alt atribūtā.


Reklāmas laukumi un citas lietas lapā, kas neattiecas uz lapas saturu.

Ļoti bieži lapās tiek ievietotas dažādas reklāmas un teksti, kas patiesībā nemaz neatbilst lapas saturam. Piemēram, meklēšanas forma, kas atrodas visās mājaslapas lapās un citas tamlīdzīgas lietas.

Protams, ka SEO tas viss nenāk par labu. Te nu atkal jāatceras vecie labie likumi - jo atslēgvārdi ir tuvāk lapas sākumam, jo labāk. Tātad dažādas reklāmas un tamlīdzīgas lietas, kuras neatbilst lapas saturam, lapas HTML kodā vajadzētu atrasties aiz lapas būtiskā satura, kurš satur atbilstošos atslēgvārdus. Pēc tam ar CSS palīdzību to ir iespējams diezgan brīvi pozicionēt pēc savas vēlmes un iespējām.

Meklētājsistēma Yahoo! piedāvā izmantot vēl citu risinājumu - atzīmēt HTML elementus, kuru saturs nav atbilstošs, ar speciālu atribūtu. Arī Google piedāvā savu versiju AdSense koda atšķiršanai no lapas būtiskā satura.

11 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Kārlis (karlis@ri.lv), 03.09.2007. 07:06:15 (ip:89.248.83.209)
Komentāra reitings: 0

Kopš kuriem laikiem ir bold tags? :-)

deni2s, 03.09.2007. 10:18:38
Komentāra reitings: 0

Paldies, par palabošanu!

dzēsts lietotājs, 03.09.2007. 11:48:00
Komentāra reitings: 0

Jautājiens, vai atmaksājas tāds varinats, ka uztaisa pirmo <p> pilnu līdz augšai ar atslēgvārdiem, <h1> - <h6> un citām seo figņām, bet iemet to lietoājam neredzamā <div>ā, kas vēl pie tam ir koda sākumā, bet pārējo lapu taisa normāli, nedomājot par visiem seo utt.. Josistēmais, kas skanē kodu jau tā kā vajadzētu pamatīt arī to <div>u..

deni2s, 04.09.2007. 08:57:45
Komentāra reitings: 0

Lietotājam neredzams <div> - to sauc par cloaking, un Google par tādām mahinācijām var mierīgi izmest tavu lapu vispār ārā no savas datubāzes. Tātad neatmaksājas :) Tas būtu black hat SEO "triks".

dzēsts lietotājs, 05.09.2007. 04:41:25
Komentāra reitings: 0

Nu stulbi, ko lai saka.

andrisp, 05.09.2007. 19:01:32 (ip:81.198.148.67)
Komentāra reitings: 0

rxx, tas ir tikai normāli.

sandy, 22.09.2007. 19:58:47 (ip:86.4.96.241)
Komentāra reitings: 0

tiri neko raxts:)

armandsphoto (armandsphoto@gmail.com), 24.03.2009. 13:05:33 (ip:159.148.185.173)
Komentāra reitings: 0

Daudzas lapas, kaa arii maneejaa, shobriid, ir buuveeta flash'aa. Atvainojos par stulbu jautaajumu, bet kaa ir ar flash? Vai mekleetaaji speej lasiit flash lapu saturu?

deni2s, 04.07.2009. 20:32:34
Komentāra reitings: 0

Ļoti slikti, taču meklētāji to pamazām mācās :)

grrr (kkksks@inbox.lv), 08.09.2009. 01:06:41 (ip:95.68.43.162)
Komentāra reitings: 0

a kā google skatās uz linkiem, kuri ir paslēpti ?
piemēram:

<style type="text/css">
<!--
.style1 {
font-size: 0.1px;
}
-->
</style>
<span class="style1"><a href="lapele.lv" class="style1" title="lapele">lapele</a>

tas neskaitās black hat ?

deni2s, 09.10.2009. 01:07:21
Komentāra reitings: 0

Skaitās.

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties