1. lekcija. Ievads

Deniss Fedotovs (deni2s), 04.06.2007., 20:19

Ja tu gribi veidot krutas mājaslapas, un tev nav ne mazākās nojausmas, ko nozīmē "<img src="13.png" title="&quot;Amēba&quot;" height="23" width="16" />”, tad šī pamācība ir tieši tev!

Yo, beibes! Mācīsimies zubroties vai izklaidējoties? Ok, tas bija retorisks jautājums, jo es te pūlos ne tāpēc, lai jums kaut ko iemācītu, bet just to have fun. Tā ka gribat to vai nē, bet mēs izklaidēsimies, jo nav tak jēgas mācīties, ja tas nesagādā prieku!

Tagad par to, par ko mēs vispār mācīsimies. Mēs mācīsimies nevis vienkārši HTML (atšifrējas kā „HyperText Markup Language”, nevis „How To Make Love”) valodu, kurā tiek veidotas mājaslapas, bet mēs mācīsimies sarežģīti HTML valodu. Lai tas skanētu gudrāk un iespaidīgāk, es pat teiktu, ka mēs mācīsimies HTML valodas atīstītāku paveidu - xHTML (eXtensible HyperText Markup Language), kas patiesībā ir daudz mūsdienīgāk nekā vienkārši HTML.

Ceru, ka šausmīgi sapriecājāties izlasot šo priecīgo ziņu! Nedzirdu sajūsmas izsaucienus auditorijā! Tātad jums šī ziņa neko daudz neizteica. Pietiks, ja zināsiet, ka xHTML ir modernāk par HTML.

Ja kāds prasa kāpēc, tad atbildiet "tāpēc". Ja tas nepalīdz, tad sakiet:

xHTML valodā veidotas lapas mazāk noslogo datoru, lapas saturs ir vairāk nodalīts no formas, un xHTML valodā veidotai lapai ir lielāka iespēja, ka tā uz dažādiem pārlūkiem attēlosies vienādi, nekā HTML valodā veidotai lapai. Turklāt uz daudziem mobilajiem tālruņiem xHTML lapas var aplūkot, bet HTML lapas nevar.

Bet labāk palieciet tomēr pie pirmā atbildes varianta, jo tas ir stipri saprotamāks.

Tagad iepriecināšu ar nākamo priecīgo ziņu - xHTML standartam ir 3 paveidi. Mēs, protams, neesam nekādi plānā galdiņa urbēji un mācīsimies pašu krutāko no tiem - xHTML Strict. Tas ir tas, pēc kā tiecas visi webmasteri (vai vismaz viņiem būtu pēc tā jātiecas), taču diemžēl tikai retais no viņiem spēj šādu līmeni sasniegt... Vislielākā viņu problēma ir tāda, ka viņiem (ne jau visiem, protams) bērnībā tika pārāk daudz mulķības samācītas, un tad nu viņi bez tām vairs nemāk iztikt. xHTML Strict ir visierobežojošākais xHTML variants, un tāpēc tas ir patiešām hardcore izveidot sakarīgu lapu, kura atbilst xHTML Strict standartiem. Tas nav viegli, taču tas atmaksājas:

 

1) jūs varat justies kruts,
2) speciālisti jūs cienīs,
3) tā ir nākotnes tehnoloģija,
utt., utjp.
n) tāda lapa nekarinās augšā mobilos telefonus,
n+1) citi nebūtiski sīkumi, kuri normālam cilvēkam neko daudz neizteiks, bet datortārpi dēļ tiem ir gatavi iet nāvē.

Bet pats galvenais, protams, ir pirmais punkts (ka jūs varat justies kruts). Bet mums līdz tam vēl grūts un tāls ceļš ejams... (to es saku, lai pabaidītu, patiesībā mums tas būs kā divus pirkstus… Nu jūs jau sapratāt - palocīt).

Zināms, ka labs veids pierādīt, ka kaut kas ir kruts, ir totāli noliekot visu pārējo. To mēs tagad arī izdarīsim:
  • xHTML Strict: kā jau teicu - kruts!
  • xHTML Frameset: Domāts lapām ar freimiem. Kas ir freimi? Freimi - tas ir leimi! Freimus sāka un beidza izmantot pagājušajā gadsimtā, jo no lietojamības viedokļa tie bija galīgi garām. (Ja kāds jums atkal prasa kāpēc freimi ir leimi, tad pasakiet tam kādam, lai atšujās un iet labāk kaut ko derīgu padarīt.)
  • xHTML Transitional: kaut kas pa vidu starp HTML un xHTML Strict - īsāk sakot, ne šis un ne tas. Domāts tiem, kas nav spējīgi veidot xHTML Strict, taču vismaz ir apjēguši, ka HTML ir pagātne. Īsāk sakot tāds pārejas periods starp pagātni un nākotni.

Eu, iebakstiet kāds tam džekam pēdējā rindā, lai beidz grauzt nagus!

Tagad par to, kas mums būs nepieciešams mūsu „sūri grūtajās” mācībās. Esat redzējuši kādu filmu par krutajiem hakeriem? Ievērojāt, ka viņi visu spēj atlauzt bez jebkādām papildus programmām? Sliktākajā gadījumā palīgā nāk internets. Katram muļķim skaidrs (ok, katram nē), ka tas reālajā dzīvē ir praktiski neiespējami. Bet mēs taču esam megakruti vai ne? Tāpēc mēs iztiksim ar visiespaidīgāko hakeru programmu - notepad! Ja kāds man jautā, kādā programmā es esmu izveidojis kādu mājaslapu, es vienmēr atbildu - notepadā! Jāatzīstas, ka ikdienā es izmantoju mazliet ērtāku programmu UltraEdit32 (tas pats notepad vien ir, tikai UltraEdit vēl rindiņas numurē), taču, kad vajag pazīmēties citu priekšā, tad es vienmēr veru vaļā notepad, ko arī jums iesaku. Savs imidžs tak ir jāuztur!

Lai manu lekciju laikā jums nebūtu visu laiku jāsēž pie datora, vienosimies, ka lielāko daļu apmācības iztiksim bez datora. Pats pēc sevis zinu, cik neērti ir kaut ko lasīt grāmatā un vienlaicīgi darīt kaut ko uz datora.

Taču sāksim ar pašu grūtāko - praktisko darbu pie datora!

 


6 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
dzēsts lietotājs, 08.06.2007. 19:30:56
Komentāra reitings: 0

Ticu, ka būs foršas lekcijas! Lai izdodas!

Lai gan es vēl aizvien turpinu uzskatīt, ka primārais cilvēks lapas veidošanā ir mākslinieks, nevis programmētājs.

DiviX, 11.06.2007. 09:54:02 (ip:195.13.135.207)
Komentāra reitings: 0

Labs.

GaajuGaraam, 12.06.2007. 10:29:05 (ip:80.232.137.178)
Komentāra reitings: 0

Es ceru, ka ultraedit tev nebij žēl nopirkt, ir bezmaksas analogi teiksim "notepad++" un vēl ja kaut drusku saproti no no weba tad ielikt freimu lapā pārbaudi vai freims ir atvēries viens pats vai kopā ar izvēlnēm ir 2 rindiņu kods javascriptā..

deni2s, 13.06.2007. 13:04:22
Komentāra reitings: 0

GaajuGaraam, javascripts ne vienmēr darbojas. Piemēram mobilajās ierīcēs (mob. tālr., PDA) un daudzās citās javascript nedarbojas. Tāpat kā lapas ar freimiem skatīties uz tādām ierīcēm ir tīrais murgs.

nitrino (nitrino@gmail.com), 15.07.2007. 19:20:44 (ip:87.226.10.80)
Komentāra reitings: 0

rxx: nu nesaki viss. ja runa iet par mazām firmu lapiņām, tad ok, bet piemēram šitas pats web.hc.lv ir 95% kodēšana/5% dizains (personīgs viedoklis)

kautkas, 10.05.2011. 11:23:25 (ip:87.110.231.158)
Komentāra reitings: 0

kas jadara lai notepad2 butu garumzimes?

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties