Jaffa.lv lietojamība

Deniss Fedotovs (deni2s), 26.08.2007., 14:45

Mazliet par Artūra Medņa projekta Jaffa.lv lietojamību.

Iespaidojoties no kāda raksta par citu Artūra Medņa projektu mobs.lv, nolēmu paturpināt tēmu un uzrakstīt savas pārdomas par jaffa.lv projekta lietojamību.

Sākšu ar labo. Patīkams, gaišs un „tīrs” dizains, ar salasāmiem burtiem un viegli saskatāmām saitēm populārajā Web 2.0 stilā.

jaffa.lv

popuri.us modulisSkaidri redzams, ka kopējo lapas augstumu varētu samazināt vismaz uz trešdaļu, samazinot nepieciešamību izmantot vertikālo scrollbar. Ja lapa ir veidota Web 2.0 stilā, kur viens no galvenajiem principiem ir "nost ar visu lieko un nebūtisko, atstāt tikai pašu nepieciešamo!", tad neizprotami šķiet, kādā sakarā šajā lapā ir palicis popuri.us modulis, kurš rāda nekorektu informāciju - vismaz man Google Toolbar neuzrāda, ka jaffa.lv lapai būtu vispār Google Pagerank. Novācot šo moduli tiktu ieekonomēts diezgan daudz "vertikālās" vietas. Tieši tas pats attiecas uz reklāmu augšā pašā redzamākajā vietā - pati reklāma ir apmēram 10 reizes (!) mazāka, nekā tai atvēlētais lauks. Pat augstumā reklāma ir 3x mazāka, nekā reklāmai atvēlētais lauks. Arī te būtu lieliskas iespējas samazināt lapas "vertikālo" garumu.


Nonākam līdz navigācijai.

jaffa.lv navigācija

Te nu atkal saskatāmas problēmas:
  • Navigācijas elementi (tabi) nav pietiekoši kontrastaini, lietotājiem ar vājāku redzi tas varētu sagādāt problēmas.
  • Vai man vienīgajam liekas, ka „Sākumam” vajadzētu atrasties sākumā, nevis beigās?
  • Navigācijas elementi nepilda vienu no svarīgākajiem saviem uzdevumiem – neatspoguļo, kurā sadaļā es pašreiz atrodos.
  • Ir pieņemts (un pierasts), ka noklikšķinot uz mājaslapas logo no jebkuras  lapas var nokļūt sākumlapā. Diemžēl, tikai ne jaffa.lv.

jaffa.lv ielogošanās logs

Ielogošanas lodziņā pēkšņi, nez kāpēc, paspīd teksts svešvalodā. Nedomāju, ka "Lost password?" tik slikti izklausās pārtulkots latviski, lai to nebūtu vērts tulkot.


Diemžēl, tikai vietām lapas saitēs pie <a> taga tiek izmantots arī title atribūts. It kā sīkums, bet šādiem sīkumiem piemīt tendence uzkrāties.


Noklikšķinam uz kādu saiti, lai apskatītu sīkāku informāciju par kādu pasākumu. Izskatās, ka attēliem vieta nav paredzēta. URL aderese arī nešķiet pārāk lietotājam draudzīga: http://www.jaffa.lv/pasakumi/job.php?job=255. Palūkojamies uz virsrakstu. Atkal kontrasta problēma. Tik liela, ka var pat nepamanīt vēl vienu kļūdu - ir redzams teksts "apskatīts reizes", bet nav rakstīts, cik tad reizes ir apskatīts.

jaffa.lv virsraksts
Intereses pēc palūkojos lapas kodā, kā tad tur izskatās šis virsraksts. Izrādās, ka tas ir tikai 3. līmeņa virsraksts ar tagu <h3>! Zem iekš <h2> taga atrodas daudz nebūtiskāks šajā lapā teksts "Un kurp tu dosies šonedēļ?" un <h1> tags... tādu nevar atrast. Tātad par semantiski pārdomātu kodu te nav pārdomāts, ar visām no tā izrietošajām sekām.


Starp citu, neizprotams šķiet arī <meta name="description"> un <meta name="keywords"> tagu pielietojums nelietderīgi pārblīvējot tos ar atslēgvārdiem, tikai lieki palielinot lapas koda apjomu.

Ok, pamēģināšu pameklēt, kādi pasākumi notiek klubā "Depo", kurš atrodas man tuvumā. Ierakstu meklēšanā "depo", skatos rezultātus:

jaffa.lv meklēšanas rezultāti

Tā arī neizpratu, vai meklēšana nestrādā, vai arī tiešām nekas netika atrasts, jo nekur nav norādīts, ka nekas netiek atrasts (patiesībā tieši šis fakts mani pamudināja uzrakstīt šo rakstu, tā vietā, lai pievērstos savu projektu labošanai un uzlabošanai).


Varbūt vēlos pievienot kādu pasākumu, kuru es organizēju? Spiežu pievienot pasākumu un te man liek reģistrēties! Tātad man ir jāreģistrējas, lai piepildītu lapu ar saturu? Nē, labāk, lai to dara tie cilvēki, kam Artūrs par to maksā (acīmredzot tā ir, jo savādāk es nevaru izskaidrot pievienoto pasākumu daudzumu, ņemot vērā faktu, ka ir jāreģistrējas, lai tos pievienotu. Varbūt tam ir kāds cits izskaidrojums (iespēja labot informāciju par sevis pievienotajiem pasākumiem?). Ja tā ir tad, tad to vajadzētu norādīt, lai tomēr radītu kaut nelielu motivāciju reģistrēties.

Patiesībā mani māc šaubas par šī projekta attīstību, ja tas paliks ar tādu koncepciju, kāda tā ir pašlaik. Visus pasākumus var atrast daudz atpazīstamākajā projektā notikumi.lv. Es no savas puses varbūt ieteiktu atrast savu nišu, savu mērķauditoriju un ievietot jaffa.lv tikai tos pasākumus, kas šai auditorijai interesētu (līdzīgi, kā tas tiek darīts www.hc.lv/afisa/), nevis gāzt iekšā visus pēc kārtas, kā tas izskatās pašreiz.

Nobeigumā piebildīšu, ka jā, es zinu teicienu par baļķi, aci un skabargu. Un es arī zinu, ka konstruktīva kritika ir daudz lietderīgāka, par klusēšanu - ja es vēlētu jaffa.lv projektam ļaunu, šī raksta nebūtu.

8 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Archijs (arturs.zelenkovecs@gmail.com), 26.08.2007. 17:43:39 (ip:80.232.249.254)
Komentāra reitings: -0.982

Tev nav pohuj par svešiem projektiem. Pat lasīt negribas.

Edgars, 26.08.2007. 18:06:26 (ip:81.198.238.121)
Komentāra reitings: 0.982

Mājas lapa noteikti ir kopumā saistoša - notikumi.lv, manuprāt, tomēr nav tik ērti, vēlētos, lai Jaffa vairāk pasākumu, satura, jo satura pārlūkošana noteikti ir ērtāk jaffa.lv mājas lapā.
par šo rakstu - par desc meta taga lietojumu - tā ir noderīga lieta, jo google tas parādās - apskatām rezultātus: google jaffa. Aprakstā varētu ielikt saistošāku aprakstu par resursu, nevis atslēgvārdu uzskaitījumu.
papildināšu vēl mazliet ar atziņam: 1) laba lieta ir e-pasta piemērs, kas parāda, ko gan lietotājs saņems, daudzviet šī lieta e-jaunumos izpaliek, piesakies un pats nezini uz ko..
2) labajā pusē apakšā Artura projektu saraksta saites ir kā viens liels bloks, vajag lielāku atstarpi starp saitēm - sīkums, bet nu būtu labāk.

Denisa raksts skar ne tikai lietojamības jautājumus, tādēļ ieteikums mazliet pamainīt virsrakstu, bet nu tas tā.. Es domāju, ka šāda kritika tiešām ikvienam ir noderīga, jo bieži ir grūti skatoties uz saviem darbiem izvērtēt ar citu acīm.

deni2s, 26.08.2007. 19:30:38
Komentāra reitings: 0

Archijs, смотря на твой коментарий, от которого так и прёт культурой, сразу понятно, на каком языке с тобой лучше общатся.

Edgars, es jau nenoliedzu desc meta tagu pašu kā tādu, bet gan tā bezjēdzīgu piespamošanu ar atslēgvārdiem. Atsevišķi jau lietojamību nemaz tā strikti nevar nodalīt, viss ir saistīts - semantisks kods, lietojamība, SEO, pieejamība (accessibility), dizains utt... Bet vispārīgi paldies tev par saturīgu komentāru ;)

Taustiņklabeklis, 26.08.2007. 20:05:03 (ip:91.142.6.196)
Komentāra reitings: 0

deni2s, tas kaut kāds uzbrauciens krieviski runājošajiem? Manuprāt, nekorekti.

deni2s, 27.08.2007. 07:16:33
Komentāra reitings: 0

Ņemot vērā, ka pats esmu krieviski runājošais, secinājumus izdari pats ;)

Arturs (arturs@jaffa.lv), 29.08.2007. 12:52:35 (ip:195.13.166.253)
Komentāra reitings: 0

Paldies par veerteejumu, komentaariem, ieteikumiem, utt. Daudzviet es tev piekriitu, atseviskjaas vietaas nee. Tachu taas nav tik butiskas, lai meeginaatu atspeekot.

Kas attiecas uz registraaciju - vajadzeeja pameegjinaat, taa kaa taa ir tik loti vienkarsa un eerta, ka nesagaadaa nevienam probleemas, nekas netiek suutiits uz meilu, un ir domaata lai tu vari redigeet un dzeest savus pasaakumus, kaa arii lai mees zinaam kas ir pievienojusi.

pagaidaam ir taa, ka puse no pasaakumiem tiek pievienota peec muusu iniciatiivas, bet ik dienas sarakstaamies ar organizatoriem, maacam tos un paliidzam viniem pievienot pasaakumus. Meerkis ir lai liidz gada beigaam 99% pasaakumus buutu pievienojusi ja ne pasi organizatori, tad apmekleetaaji, un lai buutu konstanti vismaz 100 pasakaumi.

Jaa, saakumaa mees censamies paarsaktiit pasaakumus visaas kategorijaas, nevis tikai dazaas - taapeec ir izveelne, kur tu vari izveeleeties konkreetu pilseetu vai sadalju, kaadaa veelies apmekleet pasaakumu.

Nenoveerteejama ir muusu meilingliste - apmeeraam 1000 cilveeku jau ir pierakstiijusies sii meenesa laikaa vien. Tur gan mees suutaam muusu atlasiitus pasaakumus, ko iesakaam. Saakot ar septembri jaffa.lv pasakaumu lapa veidos arii izklaides pasaakumu zinju bloku, kas skanees eeteraa katru dienu (veel mekleejam balsi, kas ierunaas), kaa arii ir dazi citi siikumi...

Taa ka nu es domaaju ka viss ir ok, lapa straadaa, cilveekiem taa ir noderiiga, un tas priecee. Lieki piebilst atkal ka es neesmu nedz koda nedz dizaina autors, un rezultaats ir taads, kaads tas ir. Un tas manupraat ir lielisks.

P.S. Viena lieta gan truukst loti, un to mees arii pieprogrammeesim klaat jau septembrii. Tas taa...

deni2s, 29.08.2007. 18:24:57
Komentāra reitings: 0

Ja runā par iespēju atzīmēties nācējiem uz pasākumiem, tad tam nebūs lielas jēgas, ja tiks aptverta tik plaša auditorija ar tik dažādām interesēm.

deni2s, 20.09.2007. 10:51:29
Komentāra reitings: 0

Tā arī neatradu, kur jaffa.lv var sakārtot pasākumus pēc datumiem :/

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties