Mobs.lv – pagātne vai Web 3.0?

Deniss Fedotovs (deni2s), 10.08.2007., 12:24

Nesen Artūrs Mednis atsūtīja aicinājumu iepazīties un patestēt savu jauno „garadarbu” – mobs.lv. Mobs.lv galvenā ideja – dot iespēju katram blogot un iesūtīt attēlus ar mobilā tālruņa palīdzību.

Pirmā doma, kas man nāk prātā – vai tiešām atmaksājas mazajā Latvijā veidot mājaslapu, kas ir domāta blogotājiem, kas lieto mobilos telefonus?

  • Cik Latvijā daudz (vai pareizāk būtu teikt – maz) cilvēku lieto mobilos tālruņus, lai izmantotu tīmekli?
  • Cik Latvijā daudz (vai pareizāk būtu teikt – maz) cilvēku blogo, pie tam to dara interesanti un saistoši?
  • Cik Latvijā daudz (vai pareizāk būtu teikt – nemaz) ir cilvēku, kas apvienotu abus pirmos punktus? Pie tam pamēģiniet uzrakstīt saistošu rakstu uz mobilā tālruņa. Uzrakstīsiet virsrakstu un jau sagursiet!

Lai nu kā tur būtu, taču laikam galvenais jau ir process un jaunās tehnoloģijas. No vienas puses, tā vien šķiet, ka Artūrs Mednis cenšas iekarot Latvijas Web 3.0 tirgu jau tagad – kā skaidro Ēriks Šmits no Google (Eric Shmidt, chairman and CEO, Google), tad Web 3.0 piedāvās iespēju izmantot tīmekļa servisus no jebkuras ierīces:

My prediction would be that Web 3.0 would ultimately be seen as applications that are pieced together [and that share] a number of characteristics: the applications are relatively small; the data is in the cloud; the applications can run on any device - PC or mobile phone; the applications are very fast and they're very customizable; and furthermore the applications are distributed essentially virally, literally by social networks, by email. You won't go to the store and purchase them. ... That's a very different application model than we've ever seen in computing ... and likely to be very, very large. There's low barriers to entry. The new generation of tools being announced today by Google and other companies make it relatively easy to do. [It] solves a lot of problems, and it works everywhere.


MOSH by NokiaInteresanti, ka ar dažu dienu nokavēšanos, arī Nokia seko Artūra piemēram un tuvojas vēl vairāk Web 3.0 vīzijai. Nesen saņēmu uzaicinājumu patestēt MOSH by Nokia. Doma tā pati, kas Artūram, tikai Nokia to ir attīstījusi tālāk – katrs var ne tikai blogot un iesūtīt bildes, bet katrs var saglabāt savā profilā spēles, melodijas, aplikācijas un video mobilajiem tālruņiem, turklāt turpat var to visu organizēt un dalīties ar citiem. Nokia sola izlaist arī software klientu Nokia tālruņiem, ar kura palīdzību visas šīs darbības varētu veikt ērtāk.

Ņemot vērā, ka Nokia tikai tagad beta režīmā ir pievērsusies sociālā tīkla veidošanai uz mobilo tālruņu bāzes (un ne jau Latvija ir tā valsts, uz kuru tiek liktas lielākās cerības), tad man sāk šķist, ka mobs.lv ir mazliet par agru ienācis „tirgū”, lai tam reāli būtu izmantotāji. Protams, ka katrs pamēģinās ieblogot, bet cik daudz dosies uz mobs.lv, lai palasītu ko jaunu un saistošu?

No otras puses, kad Nokia savu MOSH servisu palaidīs tautās (pagaidām tas ir beta versijā), tad tas piedāvās tādas iespējas, par kurām mobs.lv var tikai sapņot.

Mosh by Nokia ekrānšāviņš

Interesanti, ka mobs.lv, vēl pirms oficiālās atklāšanas ir paspējis iegūt sliktu slavu – izmantojot mobs.lv koda drošības caurumu, tika uzlauzta arī kāda cita mājaslapa - pseido-blogs sarkanais.lv (par ko īpaši gan neviens nebēdājas, ņemot vērā, ka tajā tiek čakarēti cilvēki, kuri tiešām tic, ka tas, kas tur rakstīts, nav rakstīts par naudu).

Jāpiezīmē, ka par mobs.lv domēna vārda izvēli arī neesmu sajūsmā – asociējas ar mobingu un flashmobu. Lai nu kā tur būtu, novēlēsim veiksmi jaunajam projektam (solīts bija palaist publiski nelaimīgajā datumā - 13.augustā, bet iespējams, ka dēļ drošības problēmām tā atklāšana tiks pārcelta uz vēlāku laiku)!

21 komentārs Komentēšana pieejama visiem.
sandy, 10.08.2007. 12:57:15 (ip:87.110.141.210)
Komentāra reitings: 0

Deniss, a kas tev nepatiik ka sarkans nav par naudu? Ir svariigi izkjirt, ko dot par velti, un par ko prasiit tomeer $. :)

a par mobs.lv, nu gruuti spriests, ar SEO paliidziibutrafiku jauvareetu dabuut no problems:)

deni2s, 10.08.2007. 13:08:31
Komentāra reitings: 0

Nu sarkanajā cosmo-raksti tiek rakstīti par naudu, tāpēc tādi samāksloti, nevis dabīgi - tas arī nepatīk.
Par mobs.lv... Nu IMHO nav jēgas no trafika ģenerēšanas uz lapu, kurā nav contenta.

paulinjsh (pats@marcis.info), 10.08.2007. 13:20:00 (ip:213.175.120.26)
Komentāra reitings: 0

nepatīk nelasi :)

noisex, 10.08.2007. 13:40:40 (ip:195.122.14.116)
Komentāra reitings: 0

Forbidden haha..lammeri :)

xlt, 10.08.2007. 14:01:50 (ip:194.19.226.154)
Komentāra reitings: 0

eu, Denis, kāpēc uzreiz nav kontenta? tas ir tāds pats kā 90% citu blogu un lapu. turklāt web 2.0, manuprāt, kontentam nav izcili pirmā vieta. pirmā vieta ir apmeklētībai, tam, ka produktu lieto. "kontentu" rada paši lietotāji. vai draugiem.lv ir kontents? vai pārspiest ziņu āgentūtu ziņas ir kontents, vai ieraksti "vakar dzēru, šodien pohas" ir kontents? un tā var turpināt līdz bezgalībai.

deni2s, 10.08.2007. 16:18:05
Komentāra reitings: 0

xlt:
Nav kontenta tāpēc, ka uz mobilā īpaši daudz kontenta nesadrukāsi, īpaši bez QWERTY klaviatūras. Tā, ka teikt, ka tāds pats, kā 90% citu blogu ir ļoti pārdroši. Kontenta kvantitāte pietrūks, domāju, ka kvalitāte arī līdz ar to.
Draugiem.lv vairāk ir saziņas līdzeklis. SMS un MMS es varu nosūtīt jebkuram pa taisno no mobilā bez mobs.lv starpniecības. Bet nu dzīvosim redzēsim :) Ja jau pat kodari.lv vēl nav bankrotējis, un to lieto tie paši, kuri uztraucas, ka viņus izseko microsoft, google un visi pārējie pēc kārtas, gan jau arī būs mobs.lv lojāli lietotāji.

paulinjsh, nelasu jau vairs arī.

Taustiņklabeklis, 10.08.2007. 19:14:46 (ip:91.142.6.196)
Komentāra reitings: 0

Sarkanais ir par naudu un tas man šķiet nekad nav ticis noliegts.

kuku, 11.08.2007. 12:39:19 (ip:91.123.71.195)
Komentāra reitings: 0

To nevaru saprast - cilvēks mēģina realizēt ideju, a viņu norej par to ka šī lieta VĒL nav populāra un principā nevar būt dzīvotspējīga Latvijā? Varbūt vispār likvidēsim tīmekli Latvijā, jo, redz, ideja nestrādā - cilvēki neblogo, nevienam tas nav vajadzīgs? Sūtīsim tikai emailus un viss.

Arturs Mednis (arturs@jaffa.lv), 11.08.2007. 13:29:07 (ip:195.13.166.253)
Komentāra reitings: 0.99

Denis, paareejie. Lai ieviestu skaidriibu, luudzu izlasiet sekojoshaas rindas.

1. Mobs.lv primaari nav domaats kaa blogs, kuru apmekleet un lasiit no mobilaa taalrunja, vai tajaa rakstiitu garus raxtus. Tieshi taapeec tas saucaas mobs (pirmie triis burti ir kaa sakaums mob-ilais telefons, mob-ilie sakari, utt), ka tas ir tieshaa veidaa domaats lai no mobilaa telefona publiceetu galvenokaart (vai pat tikai) bildes un video. Par to liecina arii pats mobs.lv logo.

2. Jaa, Mosh shoriit jau pas ietesteeju, un tieshaam jaasaka ka speciigi, lai arii tas jau ir speciigs solis uz priekshu, naakotnee, veel taalaak, par ko mobs.lv pat nevar sapnjot pagaidaam.

3. Lai izskaidrotu kaapeec vajadziigs bija mobs.lv es mineeshu piemeeru - vakardien tu brauci uz Siguldu, bija baigaa rinda, nu un tu to nofotografeeji un pa tasino nopubliceeji savaa pasha blogaa ieksh Mobs.lv. Taatad - tu pa tiesho no notikuma vietas iesuuti bildes ar virsraxtinju un nelielu aprakstu.

4. Taa kaa bildi tu suuti kaa MMS vai e-pastu, tev, faktiski, nemaz nav vajadziigs buut iespeejai lietot internetu savaa mobilajaa taalrunii.

5. Mobs.lv buus interesants un saistoshs tik, kaadu to padariis pashi taa lietotaaji. Taustinklabeklis jau pareizi atziimeeja, ka draugiem.lv savaa buutiibaa ir tikai sisteema bez nekaa - visu tajaa saturu rada lietotaaji, un tas ir taads, kaads ir, deelj lietotaajiem. Digg.lv ir veel labaaks piemeers.

6. Mobs.lv domeina vaards manupraat ir ljoti labs, taa kaa:
a) ir gruuti atrast skaniigus, sakariihgus un idejiski labus nosaukumus, kuri buutu ne garaaki par 4 burtiem
b) flash mobs jeb smartmobs patieisibaa ir visai interesanta padariishama, un nebuut ne slikta, bet vaaru "mobbings" ne visi zina, kaa arii tam nav nekaada sakara ar mobilajiem telefoniem
c) par "mobu" var saukt konkreeto mobilo blogu, vai mobilaa bloga autoru, un shaadu blogoshanu par moboshanu
d) pasaulee shii paraadiiba ir paziistama ar moblog nosaukumu (moblog.lv un moblog.lt ir aiznjemti, laikam jkaads naaks ieksaa)

7. Shobriid Mobs.lv ir ciet taa kaa jaasalabo kluudas, par kuraam jau sheit tika mineets. Tieshaam stulbi sanaaca...

Negribeetu teikt ka mobs.lv ir baigaa naakotne, bet pagaatve tochna tas nava. Plus taa pat kaa paareejie projekti, kas radushies tieshas nepiecieshamiibas rezultaataa, arii shis ir taads pats - nezinu kaa jums, bet man, pieemeeraam, nav nekas pret un pat gribaas nosuutiit kaut ko extra interesantu ko izdodas ar telefonu uzbildeet... Bet savaa arturs.jaffa.lv blogaa negribaas ik dienas publiceet taadus siikumus...

Es domaaju ka vienkaarsi ir jaaskataas kaa attiistiisies lietas taalaak, jaalieto, un viss buus labi. Shii gada laikaa domaaju ka mees veel nomainiisim arii di9zainu pret modernaaku, un tad jau redzees.

deni2s, 11.08.2007. 16:22:03
Komentāra reitings: 0

Laiks rādīs, kam bija taisnība, kam nē, tagad nav ko strīdēties par to, kas vēl nav. Laikam jau tev taisnība, ka mobs.lv nākotne ir vairāk atkarīga no tā lietotājiem. Piemēram, es mobilo praktiski nekad neizmantoju fotografēšanai, bet ir, kas to dara (domāju, ka visvairāk to dara tīņi). Dzīvosim redzēsim :)

BTW, meklēju mobs.lv logo (gribēju pievienot rakstam), bet nekur nevarēju atrast, jo visur ir Access Forbidden, un pat tavā blogā tā logo vietā parādās kļūdas paziņojums. Tāda sajūta, ka netiec galā ar visiem saviem daudzajiem projektiem, jo arī jaffa.lv ir ielikta saite uz mobs.lv, kas pagaidām nestrādā. Man patīk Digg.lv projekts, tāpēc tavā vietā es laikam attīstītu un savestu kārtībā to, nevis rautos uz visām pusēm vienlaicīgi. Bet tāpēc jau mēs esam atšķirīgi, lai katrs darītu kā pats vēlas :)

P.S. Paldies par saturīgu un pamatotu izskaidrojumu, tiešām bija interesanti palasīt tavu viedokli šaja sakarā.

Arturs (arturs@jaffa.lv), 11.08.2007. 16:45:52 (ip:80.81.48.203)
Komentāra reitings: 0

Vieniigaa neprecizitaate rakstaa attieciibaa uz mobs.lv bija tas, ka tas nav blogs kas domaats lai skatiitos no mobilaa, un rakstiitu rakstus. Tas ir lai publiceetu bildes. Es arii lidz sim to nedariiju, bet kad pameeginaaju un sapratu, cik iisteniibaa tas ir vienkaarsi un labi... Iesaku pameeginaat.

Saites nenemu nost piemeeraam jaffa.lv lapaa taapeec ka nedomaaju lietderiigi likt klaat tad nemt peec dienas nost un peec paaris atkal likt klaat. Kas attiecas uz ilgaaku piedursanos vienam vai otram - nav jau simts projektu, tici mna, visiem tiek veltiita pietiekama uzmaniiba, bet es esmu paarliecinaats ka paaraak ilgi iecentreeties uz vienu ari nav jeegas, tas ir, digg.lv piemeeraam ir jau liidz tam, ka speej pats dziivot, un nav ik dienas jaadomaa un jaadara kaut kas taa attiistiibaa. Plaanaa ir paaris uizlabojumi, kuriem veel neesam keerusies klaat (jaunaakajaa versijaa tie jau ir defolta ieksaa), taa kaa ir citi darbi.

Tas ir tas par ko tevi Deniss vareetu apskaust - tu pats visus kodeesanas darbus veic, taatad, neeesi no citiem atkariigs, pats kaa izdomaa taa izdari, utt.

deni2s, 11.08.2007. 19:19:19
Komentāra reitings: 0

Jā, tam nevaru nepiekrist - mani īpaši neierobežo izmantotās platformas. Lai gan citreiz gribās, lai kāds manā vietā veiktu kādus atjauninājumus. Katrai medaļai ir divas puses. Toties es pārzinu savu kodu, un ja kautkas saiet grīstē, tad parasti es diezgan ātri varu atrast un novērst problēmas cēloņus.

Digg.lv, piemēram, man nepatīk, ka pēc ielogošanās nenotiek redirekts uz iepriekšējo skatīto lapu, bet redirektējas vienmēr uz sākumlapu. Un arī tā sākumlapa kautkā diezgan stipri iebremzē (arī nakts stundās). Nez vai tur tiek izmantota kešošana, lai samazinātu servera noslodzi. Savās lapās es tādas lietas ātri novērsu, bet gatavos risinājumos pašam ko mainīt ir diezgan liela ķēpa, kas laikam neatmaksājas.

Arturs Mednis (arturs@jaffa.lv), 12.08.2007. 01:46:13 (ip:80.70.18.85)
Komentāra reitings: 0

javeic bus neliela optimizacija, jaizmet visi liekie kodi (javaskripts)...

wadims, 12.08.2007. 09:43:10 (ip:212.93.97.130)
Komentāra reitings: 0

Vispār jau idejā, manuprāt, ir laba, tikai realizējums nevisai veiksmīgs un tik tiešām neīstajā tirgū, ir takš Krievija, ASV (lai gan tas ir sarežģītāks, bet tomēr).

dzēsts lietotājs, 12.08.2007. 21:53:53
Komentāra reitings: 0

>> Cik Latvijā daudz (vai pareizāk būtu teikt – maz) cilvēku lieto mobilos tālruņus, lai izmantotu tīmekli?

Maz, taču tas būs tieši tik ilgi, kamēr nebūs normāla wap satura.

Arturs Mednis (arturs@jaffa.lv), 13.08.2007. 15:15:23 (ip:195.13.166.253)
Komentāra reitings: 0

vai tad wap jau nav pagaatne? domaaju ka tagad mobilie tiktaal attiistiijusies, ka nav ko teereet laiku uz wap, kad var uzreiz kerties klaat brouzeeshanaa netaa vienkaarsi... ar paarluukprogrammu. un tikuntaa attiisti ko un kaa veelies, to kas lietos buuz mazaakums. logiski.

Arturs Mednis (arturs@jaffa.lv), 13.08.2007. 15:18:07 (ip:195.13.166.253)
Komentāra reitings: 0

vadim, nesaprotu kur probleema ir tirgum, taa kaa mums ie daudzi pakalpojumi, kas citaas valstiis ietu labaak deel taa ka vairaak klientu, un tikluntaa tie pastaav... bet asv taadi monstri kaa textamerica un liidziigi jau pastaav, ir arii krievijaa. nebuut nepretendeeju ka sis ir kas unikaals, jauns, mega uuper kruts, bet pavisam vienkaas, neslikts pakalpojums, ko var izmantot...

deni2s, 14.08.2007. 00:22:36
Komentāra reitings: -1.028

waps ir miris. Lai dzīvo Opera Mini!

dzēsts lietotājs, 17.08.2007. 09:25:04
Komentāra reitings: 0

Opera mini lielāka problēm ir tā, ka ar parastajām lapām noiet baigais trafiks, kas pagaidām vēl ir samērā dārgs, ar WML tā nav, jo ir gandrīz text only...

chillite (Cristyyy@inbox.lv), 05.01.2008. 10:16:27 (ip:80.233.253.24)
Komentāra reitings: 0

Nju, vispaar interesants projekts(izklausaas)... unj lapa ir atverama un apskataama njo parastaa web(taatad arii tiem, kam liekas, ka pc ir eertaaks par telefonu), bet bildes uz lapu var suutiit pa tiesho no telefona)... domaaju, eerti lietojams blogs buutu, un atsauciiba buus liela, ja tikai maaceesi sho lapu reklameet un panaakt, lai daudzi uzzina un izmeegina to ;)

par opera mini... wajag leetu netu mobilajam telefonam? peerkat toxic(internetaa iesaku paintereseeties par leetajiem tarifiem), un vareeesiet atjauties seedeet no mobiilaa telefona (arii no operas mini paarluukojot parastaas web lapas) kaut vai visu diennakti nonstopaa.... unj ar opera mini 4.0 baigi eerti paarluukot web lapas, ja nu gadiijumaa nav pc pa rokai, bet nav ko dariit vai vajag ko atrast netaa... domaaju, driiz wapam buus noriets... wap pasauliite kaut kaa ir ljoti maza lv, tajaa lietotaaji wiens otru jau paziist(ja apmeklee wap chatus un forumus)... lielaakaa dalja visur ir vieni un tie pashi...

jautaajums ne par teemu - kur atrast noderiigu informaaciju, kaa saakt veidot savu maajas lapu no nulles, ja pieredze ir minimaala? (html valodu paarzinu, bet.........)

Chillite, 05.01.2008. 10:19:28 (ip:80.233.253.24)
Komentāra reitings: 0

veelams latvieshu valoda(par to info)

p.s. ko man dariit, ja nju man matemaatika nav stipraa puse? :D (par logu, kur jaaraksta summa matemaatiskai darbiibai, lai saglabaatu komentu.. uzrakstiiju ka 2+4=1, bet man pasaka, ka nav viens :D

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties