3. lekcija. Dāvana, 3 vaļi un karalis

Deniss Fedotovs (deni2s), 11.06.2007., 20:13

Ja tu gribi veidot krutas mājaslapas, un tev nav ne mazākās nojausmas, ko nozīmē "<img src="13.png" title="&quot;Amēba&quot;" height="23" width="16" />”, tad šī pamācība ir tieši tev!


(Te ir pieejama iepriekšējā lekcija -
Praktiskais darbs „Atpazīstam xHTML Strict”)

Labs nosaukums sanāca, vai ne? Pilnīgi kā pasakai! Pašam prieks! Ok, ķersimies vērsim pie ragiem, jo šodien man nav īpaša noskaņojuma daudz jokot – piedodiet, šodien esmu nopietnais!

Atcerieties, ka mājaslapa lietotājam ir līdzīga dāvanai jubilāram. Un dāvanu raksturo saturs, forma un noformējums.

Dāvanai ir jābūt labam saturam - vēlams, lai tas būtu kas unikāls, interesants un, protams, garšīgs. Arī mājaslapas saturam ir jābūt līdzīgam.

Dāvanas saturu satur kopā kaut kāda forma. Ja dāvanā ir garšīgā torte, tad visdrīzāk, ka mēs to ievietosim izturīgā kartona kārbā, lai pa ceļam līdz jubilāram nesanāk šmuce. Līdzīgi arī mājaslapas saturs ir jāievieto atbilstošā un "izturīgā" formā, lai nesanāk šmuce. Mēs šo formu veidosim xHTML Strict valodā un praktiski tieši šīs formas veidošana ir tas, ko mēs tagad apgūstam.

Protams, ka dāvana ir arī skaisti jānoformē - jāiesaiņo skaistā papīrā, jāuzsien kāda bantīte. Arī mājaslapa ir skaisti jānoformē, jāuzliek kāda bildīte, nu un tādā garā. Tas jau ir gaumes un dizaina jautājums.

Taču noformējumam ir saistība arī ar mājaslapas kodēšanu un, lai cik tas dīvaini neliktos, jo mazāka ir šī saistība, jo labāk. Tā tas ir tāpēc, lai lapas noformējums pēc iespējas mazāk ietekmētu lapas formu un otrādi, jeb, citiem vārdiem sakot, lai mājaslapas dizaineram būtu pēc iespējas mazāk jājaucas lapas kodētāja darīšanās un otrādi. Un tieši xHTML ir tas, kas nodrošina šo dizaina un formas saistību pēc iespējas mazāku, nezaudējot efektivitāti, salīdzinot ar HTML.

Parasti xHTML vai HTML kods šim mērķim tiek sasaistīts ar tā saucamo CSS (Cascading Style Sheets). Kā redzat pēc nosaukuma, tas ir saistībā ar stilu – un tas ir stilīgi. Šī mācību kursa mērķis, diemžēl, nav izglītot jūs par stilīgiem, bet gan vienkārši krutiem, tāpēc mēs CSS nemācīsimies, taču kādu piemēru gan jau es vēlāk iedošu, lai jums rastos kaut kāds priekšstats par to, kas ir CSS. Pagaidām atcerieties, ka ar CSS palīdzību ir iespējams mājaslapas noformēt stilīgi - CSS ir tas, kas atbild par to, kā jūsu mājaslapā izskatīsies katrs burts - trekns vai slīps, liels vai mazs.

Tātad atcerieties, ka ir 3 vaļi uz kuriem balstās interesantas, labas un stilīgas mājaslapas: saturs, forma, kas saturu satur kopā un noformējums. Un tieši šīs ir tās 3 lietas, kuras jūs varat pilnībā ietekmēt un mainīt savā mājaslapā.

Kurš no šiem 3 vaļiem ir visnozīmīgākais? Tāpat kā dāvanai - garšīgais saturs! Mājaslapu veidotāji šo domu izsaka ar vārdiem: "Content is the King!" - "Saturs ir karalis!"

Nākamā lekcija - par interneta darbību.

5 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
DiviX, 12.06.2007. 10:50:32 (ip:195.13.135.207)
Komentāra reitings: 0

Viens mazs jautaajums - cik ilgu laiku pavadi pie vienas lekcijas uzrakstiishanas? :)

deni2s, 12.06.2007. 21:38:50
Komentāra reitings: 0

Grūti atbildēt uz šo jautājumu. Uzrakstās jau ātri, bet es pēc tam vēl dažas reizes pārlaboju ar dienu-mēnešu intervālu starpā, tad vieglāk uz to rakstu no malas mazliet paskatīties.

Z. Visurmaldis, 13.06.2007. 06:22:12 (ip:85.254.200.12)
Komentāra reitings: 0

Varbūt, mani komentāri te netiek diez ko augstu vērtēti, taču šī lekcija, manuprāt, ir stipri labāka par iepriekšējām.
Šķiet, ka autors 6. rindkopā ir pārrakstījies:
"...tas neliktos dīvaini neliktos..."

deni2s, 13.06.2007. 13:01:19
Komentāra reitings: 0

Paldies.

DiviX, 13.06.2007. 13:32:27 (ip:195.13.135.207)
Komentāra reitings: 0

Gaidu turpinājumu.. :)

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties