4. Lekcija. Populārzinātniski par interneta darbību

Deniss Fedotovs (deni2s), 13.06.2007., 22:47

Ja tu gribi veidot krutas mājaslapas, un tev nav ne mazākās nojausmas, ko nozīmē "<img src="13.png" title="&quot;Amēba&quot;" height="23" width="16" />”, tad šī pamācība ir tieši tev!

Sveiki šajā jaukajā dienā!

Pirms sākam veidot mājaslapu, mums ir jāizprot kā praktiski darbojas internets.

(Te ir pieejama iepriekšējā lekcija - Dāvana, 3 vaļi un karalis)

To, ka ierakstot pārlūkprogrammā „www.hc.lv” vai noklikšķinot uz kādas saites, parādās uz ekrāna mājaslapa, mēs zinām pārsvarā visi. Bet nu tā stunda ir situsi, kad mums ir jāuzzina, kas notiek "aiz kulisēm".

Pati mājaslapa parasti HTML kodā rakstītu failu veidā atrodas uz kāda datora. Parasti šo datoru sauc par www serveri (no angļu valodas vārda to serve - apkalpot). Šim serverim ir piesaistīts viens vai vairāki nosaukumi, kurus sauc par domēna vārdiem. Piemēram, „www.tosteris.lv”.

Kad mēs ierakstam pārlūkprogrammā domēna vārdu (servera nosaukumu), nepieciešamības gadījumā mapes nosaukumu un HTML faila nosaukumu, kas atrodas šajā mapē „www.domens.lv/mape/fails.htm”, tad pārlūkprogramma sūta pieprasījumu www serverim, kuram ir piesaistīts domēna vārds „www.domens.lv”, pēc faila ar nosaukumu „fails.htm”. (Ja nenorāda faila nosaukumu, tad parasti serveris saprot, ka tiek pieprasīts fails ar standartnosaukumu index.htm, index.html, index.php vai kādu līdzīgu) Serveris saņem pieprasījumu un, ja tāds fails atrodas uz servera attiecīgajā mapē, sūta šo failu pārlūkprogrammai. (Ja fails neatrodas, tad serveris nosūta kļūdas paziņojumu ar numuru 404, ka fails nav atrasts.) Pārlūkprogramma savukārt saņem šo failu un, vadoties pēc HTML koda failā, attēlo šī faila saturu uz ekrāna.

Pēdējais teikums ir ļoti svarīgs, tāpēc izlasiet to vēlreiz!

Tieši pārlūkprogramma ir tā, kas izlemj kā tieši attēlot mājaslapu uz ekrāna! Protams, ka viņa to dara vadoties pēc koda, kas ir HTML failā, taču katra pārlūkprogramma vienu un to pašu HTML failu var attēlot dažādi! Pat vienas pārlūkprogrammas dažādas versijas var attēlot dažādi vienu un to pašu HTML failu.

Vai esat redzējuši lapas, kurās ir uzraksti, ka tās vislabāk skatīties ir ar Internet Explorer, Mozilla, FireFox vai NevienamNezināmuPārlūku? Galīgi garām vai ne? Lapas taču ir domātas cilvēkiem, nevis pārlūkprogrammām! Iedomājieties gleznu, uz kuras būtu rakstīts, ka vislabāk to būtu aplūkot melnā uzvalkā! Tieši tāds pats stulbums manuprāt ir lapas, kuras nevar aplūkot vismaz ar dažiem populārākajiem pārlūkiem.

Tātad, ja vairāki cilvēki skatās vienu un to pašu mājaslapu, tad praktiski viņi saņem vienādas HTML faila kopijas (ja vien serveris neģenerē katram lietotājam atšķirīgu HTML failu automātiski – to sauc par dinamiski ģenerētu failu). Tāpēc jau arī serveri sauc par serveri, ka tas "apkalpo" citus datorus, nosūtot tiem pieprasīto HTML failu.

Veidojot mājaslapu ir jāatceras, ka mājaslapu mēs veidojam vienu, taču tā tiks skatīta uz dažādiem datoriem un ar dažādām pārlūkprogrammām. Tāpēc mājaslapa jākodē tā, lai tā labi izskatītos un funkcionētu gan uz jūsu datora ar MS Windows operētājsistēmu, Internet Explorer pārlūkprogrammā uz 17 collu pa diagonāli monitora (uzminēju?), gan uz Mārča Linux darbastacijas ar 21 collīgu monitoru un Konqueror pārlūka, gan uz mana plaukstdatora ar PalmOS operētājsistēmu un 3 collas pa diagonāli skārienjūtīgā ekrāna.

Secinājums: tas ka lapa izskatās labi uz jūsu datora, vēl nenozīmē, ka tā izskatīsies labi arī uz mana vai kāda cita datora.

Ja jūs savā mājaslapas kodā pieļausiet kļūdu, tad visdrīzāk pārlūkprogramma, kas attēlos jūsu veidoto mājaslapu pamanīs šo kļūdu un pacentīsies to izlabot pēc saviem ieskatiem. Problēma ir tikai tāda, ka katra pārlūkprogramma var labot jūsu kļūdas atšķirīgi pēc saviem ieskatiem. Tātad citā pārlūkprogrammā kļūdainā mājaslapa attēlosies pavisam atšķirīgi. Un šādu kļūdainu mājaslapu Internetā diemžēl ir ļoti daudz.

Ir izstrādāti standarti, kādai ir jābūt HTML lapai (viens no visstriktākajiem standartiem ir tieši xHTML Strict), tāpēc lielākā daļa pēc standartiem kodētu mājaslapu attēlosies daudz maz vienādi. Nav izstrādāti standarti, kas pārlūkprogrammām būtu jādara ar kļūdainām vai ne pēc standartiem veidotām lapām, tāpēc arī tās katra pārlūkprogramma attēlo dažādi.

Tā kā jūs nespēsiet notestēt, kā izskatās jūsu veidotā lapa un vai tā darbojas uz visu potenciālo lapas apmeklētāju datoriem, tad jums ir tikai viena iespēja - veidot savas mājaslapas pēc visstingrākajiem standartiem (viens no kuriem, kā jau es iepriekš minēju, ir xHTML Strict). Tikai tādā veidā jums vēl ir cerība panākt, lai mājaslapa izskatītos labi un darbotos korekti pēc iespējas vairāk tās apmeklētājiem.

Ceru, ka jums radās kaut neliela skaidrība par to, kāpēc būtu jāpieturās pie dažiem standartiem. Nākamā lekcija būs par dažādiem burtiem un to kombinācijām.

9 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Z. Visurmaldis, 14.06.2007. 07:36:57 (ip:85.254.200.12)
Komentāra reitings: 0

Uz iepriekšējo lekciju fona, šī tiešām pozitīvi izceļas. Tas, protams, atkal ir tikai mans vecmodīgais un ierūsējušais viedoklis. Dažas manas piezīmes: www serverus sauc par tīmekļa serveriem. Ja autors nevēlas lietot vārdu "tīmeklis", tad lekciju kontekstā iederēsies vārds "web-serveris", kas gan nav latviski tomēr ir vārds nevis saīsinājums.
Būtu tā kā laiks saukt datnes par datnēm nevis failiem. Ja "HTML datne" neizklausās labskanīgi, var teikt "HTML dokuments", kas arī nebūs nepareizi.

Vai kādam liekas, ka es piekasos par sīkumiem un vispār ecējos bez vajadzības?
Ja šīs lekcijas predendē būt pirmais nopietnais mācību līdzeklis latviešu valodā, tad tas ir arī manās interesēs, lai tas tiešām būtu nopietns un vērā ņemams.

ee, 14.06.2007. 07:49:19 (ip:213.175.120.138)
Komentāra reitings: 0

'fails' ir LZA terminoloģijas komisijas apstiprināts 'file' tulkojums

deni2s, 14.06.2007. 10:46:17
Komentāra reitings: 0

Cenšos te lietot tādus terminus, kas ir jau iegājušies valodā un saprotami. Piemēram www serveris, ftp serveris (nevis failu apmaiņas protokola serveris) un tamlīdzīgi.

"Ja šīs lekcijas predendē būt pirmais nopietnais mācību līdzeklis latviešu valodā" - ceru, ka nepretendē viss, bet ka drīzāk pretendē uz "pirmo nenopietno mācību līdzekli latviešu valodā" ;)

DiviX, 15.06.2007. 10:51:31 (ip:195.13.135.207)
Komentāra reitings: 0

Sāk izskatīties, ka "nenopietnais" kļūst par "nopietno"... ;) Ieteikums - mēģini ieturēt zelta vidusceļu.. :) Turklāt, man kā diletantam pagaidām viss ir saprotams.. tik gribas vairāk, vairāk :)))

dzēsts lietotājs, 16.06.2007. 10:08:26
Komentāra reitings: 0

Būs forši, ja datne ieiesies tautā, smuks vārds. :)

A par to "tās vislabāk skatīties ir ar Internet Explorer, Mozilla, FireFox vai NevienamNezināmuPārlūku" es domāju tā, ka ja lapa ir orientēta uz klientu (lietotāju) piesaisti vai ko tml., tad protams, tai ir jābūt unviersālai, bet, ja tas ir blogs vai kāda ambicioza projekta (kurš iedomājas sevi par svarīgāko) lapa, tad šito var atļauties un tas ir forši (domāju par FF)... :D

dzēsts lietotājs, 17.06.2007. 14:09:32
Komentāra reitings: 1

ir jau redzēti cilvēki, kas arī uz 19" un pat lielāka monitora vālē 1024x768, tā kā šajā gadījumā šķiet labāk jau būtu pieminēt izšķirtspējas.

ir ļoti daudz lietu, kuras uztaisīt smuki cross-browser variantā ir pietiekami sarežģīti. Nu atkarīgs, protams, no lapas sarežģītības.

Bet pamatā jau daudz kas atkarīgs jau arī no auditorijas, kas to lapu apmeklē tieši par browseriem runājot. Jo ja no apmeklētājiem piemēram 0.1% lieto Konqueror, tad tur iespringt uz to īpaši neviens negribēs.

Nu jācenšas jau protams kodēt pēc standarta :)

raksts labs

Z. Visurmaldis, 19.06.2007. 13:29:02 (ip:85.254.200.12)
Komentāra reitings: 1

Piebilde par šīs lekcijas "Populārzinātniski par interneta darbību" nosaukumu. Iesaku to nomainīt, jo internets neaprobežojas tikai ar mājas lapām vien.
Tik vispārīgs nosaukums varētu būt kādai grāmatai par TCP/IP, tīklu topoloģijām, u.t.t., nevis lekcijai, kurā par interrneta darbību, godīgi sakot, nav vispār nekā.

deni2s, 21.07.2007. 22:26:38
Komentāra reitings: 0

Komentārs vietā. Kādi ieteikumi? Tīmeklis jau laikam ir tas pats, kas internets, vai ne?

baba jaga (mama@e-apollo.lv), 12.03.2009. 09:19:34 (ip:83.223.153.24)
Komentāra reitings: 0

forsi

Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz rakstu sarakstu

Par web.hc.lv

web.hc.lv ir vortāls, kurā tiek aplūkoti mājaslapu veidošanas un mārketinga aspekti, no idejas līdz gandarījumam.

Reklāma
ienāktreģistrēties